Вимоги носити шкільну форму – незаконні

Шкільна форма в закладах освіти України наразі не обов’язкова, адже ще 23 червня 2019 року втратив чинність Указ Президента №417/96 від 12 червня 1996 року про шкільну форму.

Якщо учня відсторонили від уроків «через обов’язкову шкільну форму», то відповідальність за життя і здоров’я учня на цей час несе та людина, яка здійснила цю незаконну дію. Якщо такі випадки трапляються у школі, можна подавати скарги щодо порушення  прав дітей на освіту.

Стаття 8 Конвенції ООН про права дитини чітко зазначає, що держави-учасниці Конвенції зобов’язуються поважати право дитини на збереження індивідуальності, не допускаючи протизаконного втручання. А якщо дитина протизаконно позбавляється частини або всіх елементів своєї індивідуальності, держави-учасниці забезпечують їй необхідну допомогу і захист для найшвидшого відновлення її індивідуальності.

Жодні вимоги щодо стилю, кольору чи інших атрибутів шкільного одягу неприпустимі та незаконні.

Одяг для школи – це вільний вибір дитини або її батьків. Єдиними вимогами до такого одягу є охайність, зручність, відповідність сезону. Вимагаючи носити шкільну форму, заклади освіти зобов’язують батьків таку форму купувати, незаконно втручаючись у приватне життя родини.

Жодним нормативним документом не передбачено обов’язкове носіння шкільної форми. Ані статут, ані положення про шкільну форму не мають вищої сили, ніж закон.  Тому вимога носити шкільну форму, зазначена у статутах шкіл, є незаконною.

За інформацією спеціалістів системи БПД