Визначено здобутки виконання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС

Кабмін презентував урядовий звіт про виконання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС у 2015-2020 роках.

Ключові здобутки за шість років інтеграції України до ЄС наступні.

1. Децентралізація. Одним з компонентів реформи стало створення майже 900 ЦНАПів, що зараз надають зручні державні послуги громадянам. Реформа збільшила економічні, соціальні, інвестиційні можливості регіонів.

2. Експорт до Єдиного ринку ЄС, де вимоги до безпечності продукції одні з найсуворіших в світі і дуже високий ступінь конкуренції. Із початку дії зони вільної торгівлі питома вага торгівлі товарами та послугами з ЄС складає більше 40% від загального обсягу торгівлі України. Після безвізу, який відкрив вільний рух осіб, ПВЗВТ з ЄС привідкрила також доступ до європейського ринку, причому велика частина нашого експорту до ЄС — це сьогодні товари і послуги, які виробляють українські малі та середні підприємства. Так, якщо у 2013 році український експорт до ЄС складав 13,4 млрд євро, то у 2019 році він сягнув 19,1 млрд євро.

3. Митниця: спрощуються митні формальності для підприємств із високим рівнем довіри, створено підстави для взаємного визнання статусу авторизованих економічних операторів. У березні 2021 року розпочався етап національного застосування електронної транзитної системи (NCTS), яка є основою європейської системи спільного транзиту.

4. Цифровізація. Значний прогрес у цифровій сфері, де зараз розглядають телекомунікаційні послуги як першу сферу, щодо якої буде застосований режим внутрішнього ринку ЄС.

5. Безпечність харчових продуктів.

6. Інтеграція в європейський енергетичний ринок. Сьогодні Україна повністю синхронізована з Європою в режимі роботи газового ринку шляхом переходу на добове балансування. Стосовно ринку електричної енергії, нещодавно у квітні 2021 року Парламент ухвалив закону про сертифікацію оператора системи передачі НЕК «Укренерго». Це створює передумови для синхронізації об’єднаної енергетичної системи України з об’єднанням енергетичних систем держав-членів ЄС ENTSO-E.

7. Державні закупівлі. Україна запровадила європейські правила у сфері держзакупівель, відтак зараз вони можливі лише через електронну систему ProZorro, мінімізуючи людський фактор і корупційні ризики. Завдяки запровадженню цієї системи держава зекономила сотні мільярдів гривень.

8. Запуск повноцінного ринку річкових перевезень розпочався з ухвалення Закону України «Про внутрішній водний транспорт» в грудні 2020 року.

Від початку тимчасового застосування окремих положень Угоди Україна виконала 56% заходів, передбачених урядовим Планом заходів із виконання УА до 2024 року. Моніторинг виконання Угоди Україною доступний в урядовій інформаційно-аналітичній системі “Пульс Угоди”.

Найбільший прогрес досягнуто у наступних секторах Угоди:

  • політичний діалог, національна безпека та оборона (89%),
  • юстиція, свобода, безпека, права людини (86% ),
  • зняття технічних бар’єрів у торгівлі (85%),
  • державні закупівлі (85%),
  • гуманітарна політика (84%).

При цьому,  у 2020 році Україна просунулася в реалізації своїх зобов’язань на 10%.  Переважна частина виконаних заходів за рік – це надолуження завдань, які не виконали у попередні роки.

Повний текст звіту доступний за посиланнями: українською мовою, англійською мовою.