Як адвокату отримати інформацію з ДРРП?

Враховуючи чисельні звернення адвокатів щодо отримання відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (інформації про зареєстровані речові права на нерухоме майно, обтяження таких прав, документи реєстраційної справи), Міністерство юстиції України роз’яснило, що не має повноважень щодо надання такої інформації, та надало алгоритм отримання відомостей з ДРРП адвокатами.

Щодо отримання інформації про речові права та їх обтяження на об’єкти нерухомого майна та суб’єктів таких прав

Для адвокатів інформація з ДРРП у зв’язку із здійсненням ними повноважень надається за суб’єктом права чи за об’єктом нерухомого майна в електронній формі шляхом безпосереднього доступу до ДРРП, за умови ідентифікації ЕЦП.

Доступ адвокатів до ДРРП надається (припиняється) на підставі договору, укладеного з технічним адміністратором ДРРП – ДП «НАІС», текст якого розміщений на офіційному вебсайті ДП «НАІС» (https://nais.gov.ua/) у розділі «Форми договорів/Адвокати». Укладання зазначеного договору відбувається шляхом направлення до відповідної регіональної філії ДП «НАІС» «Заяви приєднання до Договору про надання послуг з користування Державним реєстром речових прав на нерухоме майно».

Державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень проводиться з 01.01.2013 у ДРРП за заявницьким принципом, тобто, за заявою особи, у якої виникає, переходить чи припиняється право власності на відповідний об’єкт нерухомого майна. До 01.01.2013 державну реєстрацію прав власності на об’єкти нерухомого майна проводили БТІ, зокрема, на паперових носіях, державну реєстрацію права власності, права користування (сервітут) земельними ділянками, права постійного користування земельними ділянками, договорів оренди земельних ділянок; права користування земельною ділянкою для с/г потреб (емфітевзис); права забудови земельної ділянки (суперфіцій) проводили територіальні органи земельних ресурсів

Щодо отримання копій документів з реєстраційної справи об’єкта нерухомого майна

Пошук відомостей ДРРП, форма та зміст отримуваної інформації визначено п.6, абз. 2 п. 7  Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (постанова КМУ від 26.10.2011 № 1141).

Витребування (вилучення) реєстраційних справ або документів із них здійснюється виключно за судовим рішенням. Проте, адвокати можуть отримувати такі документи в електронній формі самостійно.

Відомості з ДРРП формуються у формі інформації про, зокрема, документи реєстраційної справи: відомості про всі документи, що містяться у відповідній реєстраційній справі в електронній формі, та надається для ознайомлення у формі переліку таких документів. Після ознайомлення з відповідним переліком документів особа може отримати з ДРРП відповідний документ реєстраційної справи в електронній формі (пункти 56, 59 Порядку1).

Враховуючи вищезазначене, порядок отримання інформації з ДРРП, зокрема, для адвокатів, чітко визначений Порядком  та Законом, відповідно до яких адвокати самостійно отримують інформацію з Реєстру.