Як не стати жертвою рейдерів після відкриття ринку землі – поради Мінюсту

З 1 липня 2021 року в Україні дозволять відчуження земель сільськогосподарського призначення, які перебувають у приватній власності. Для громадян і бізнесу це не лише нові можливості, але й виклики, тому Міністерство юстиції України підготувало рекомендації, які допоможуть убезпечитися від рейдерських посягань.

1. Заздалегідь подбайте про належне оформлення документів, що підтверджують право власності або інше речове право на земельну ділянку, а також про внесення таких відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

2. Варто пересвідчитись, чи присвоєно вашій земельній ділянці кадастровий номер, за допомогою якого на Публічній кадастровій карті можна знайти інформацію про місцезнаходження, цільове призначення ділянки, та в чиїй власності вона перебуває.

Якщо земельній ділянці на підставі державного акту кадастровий номер не присвоєно, потрібно звернутися до найближчого розробника документації із землеустрою для виготовлення технічної документації щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Без наявності коректних відомостей про земельні ділянки у ДЗК неможливо укласти будь-які цивільно-правові угоди!

3. Перед укладанням договору купівлі-продажу земельної ділянки перевірте публічну інформацію про контрагента.

4. Скористайтесь послугою моніторингового сервісу SMS-Маяк https://online.minjust.gov.ua/sms/. Це дозволить отримати миттєві повідомлення про зміну статусу будь-яких об’єктів нерухомого майна у ДРП.

5. Зареєструйтесь у Державному аграрному реєстрі. Він працює за принципом автоматичної взаємодії з даними ДЗК, ДРП, ЄДР, Єдиного державного реєстру тварин, які автоматично «підтягуються» при реєстрації в ньому. У цьому Реєстрі відображається актуальна інформація про належні аграрію земельні ділянки: їх площі, цільове призначення, вартість, речове право (у разі наявності). Реєстрація та користування реєстром безкоштовні.

Якщо ж ваше майно або бізнес став об’єктом рейдерської атаки шляхом проведення незаконних реєстраційних дій, варто звернутися до Офісу протидії рейдерству. Подати скаргу на рішення, дії або бездіяльність державних реєстраторів можна:
— онлайн через портал iGov https://igov.gov.ua/service/333/general
— особисто, звернувшись до Офісу (м. Київ, вул. Євгена Сверстюка, 15), або через поштову скриньку, розміщену в будівлі Мін’юсту (вул. Городецького, 13)
— поштою за адресою: 01001 м. Київ, вул. Городецького, 13