Як працюватиме автоматична відеофіксація порушень ПДР?

1 червня з опівночі запрацюють перші 50 відеокамер системи автоматичної фото і відеофіксації порушень Правил дорожнього руху.

Камери встановлені в місті Києві та на автомагістралях Київської області виключно у місцях концентрації ДТП з тяжкими наслідками. В подальшому відеокамери поступово будуть встановлюватись і по всій Україні.

На автомагістралях встановлення камер буде відбуватись за рахунок держави, у містах та ОТГ – за рахунок місцевих бюджетів. Місця встановлення камер будуть погоджуватись з Департаментом патрульної поліції.

Спочатку у автоматичному режимі будуть фіксуватись лише факти перевищення швидкості.

Поступово, вже в цьому році, система буде фіксувати і інші порушення ПДР – проїзд на заборонений сигнал регулювання дорожнього руху, порушення правил зупинки, стоянки, а також установленої для транспортних засобів заборони рухатися смугою для маршрутних транспортних засобів, тротуарами чи пішохідними доріжками, виїзд на смугу зустрічного руху.

Фактом порушення є перевищення встановлених обмежень швидкості руху транспортних засобів більш як на 20 км/год (+2 км/год – додатковий бонус на похибку вимірювального приладу «Каскад», узагалі ДСТУ дозволено похибку для такої категорії приладів до ±3 км/год).

Розмір штрафу:
255 грн – у разі перевищення встановлених обмежень швидкості руху більш як на 20 км/год але не більше 50 км/год;
510 грн –при перевищенні встановлених обмежень швидкості руху більш як на 50 км/год.

Штраф зменшується на 50 відсотків, якщо його сплачено протягом 10 банківських днів з моменту отримання постанови.

Притягнути до відповідальності можуть:
– особу, за якою зареєстровано ТЗ, або належного користувача, зазначеного власником в Єдиному державному реєстрі транспортних засобів (послуга доступна в онлайн-сервісі «Електронний кабінет водія»);
– керівника юридичної особи, або визначену ним відповідальну службову особу;
– особа, яка ввезла авто на територію України (і громадянин України, й іноземець чи особа без громадянства).

Як поліція встановить дані правопорушника? Персональні дані правопорушника поліцейський установлює з відповідних реєстрів МВС, Мін’юсту (Єдиний державний реєстр транспортних засобів, Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, інформаційно-телекомунікаційна система прикордонного контролю «Гарт-1»).

Як дізнатися про факт фіксації порушення:

– за допомогою СМС-повідомлення або електронної пошти, якщо подано відповідну заяву в МВС;
– на офіційних веб-сайтах МВС або Нацполіції в мережі Інтернет;
– від листоноші, який доставляє постанову за місцем реєстрації правопорушника;
– від представників органів Державної прикордонної служби України, які вручають постанову при перетині кордону –іноземцям та особам без громадянства, які ввозили транспортний засіб на територію України, зареєстрований за її межами.

Постанова про притягнення до відповідальності може виноситися без участі особи, яка притягається до відповідальності, відправляється порушникові поштою протягом 3-х днів з дати винесення.

Терміни оскарження постанови – 10 днів з дати набрання постановою законної сили.

Постанова набирає законної сили: з дня отримання; з дня відмови про отримання; з дня повернення поштового відправлення, якщо ви не отримали надіслану постанову; якщо вручається прикордонником, то в день вручення.

У яких випадках особа звільняється від адміністративної відповідальності?

– якщо протягом 20 днів з дати отримання постанови, особа надала документ про те, що транспортний засіб або номерні знаки вибули з його законного володіння в результаті протиправних дій (угон, викрадення);
– якщо особа, яка фактично керувала транспортним засобом, упродовж 20 днів має сплатити штраф та надати заяву до уповноваженого підрозділу Національної поліції щодо визнання факту правопорушення та надання згоди на притягнення до адміністративної відповідальності.

Штраф необхідно сплатити протягом 30 днів з дати набрання постановою законної сили. При оскарженні ці терміни призупиняються до вирішення питання по суті.

Які наслідки несплати штрафу?

Після закінчення 30 днів запускається механізм примусового стягнення. При цьому відкривається виконавче провадження –на транспортний засіб боржника та інше майно(нерухомість, цінні папери тощо)може бути накладено арешт, боржник втрачає право вільно розпоряджатися своїм майном. Крім того, стягується подвійна сума штрафу.

Якщо транспортним засобом користується кілька осіб (наприклад, водії служб таксі), хто буде нести відповідальність?

Постанова виноситиметься на особу, за якою зареєстрований транспортний засіб у відповідному реєстрі МВС. Якщо визначено належного користувача – відповідальність несе належний користувач. Якщо ТЗ зареєстровано за юридичною особою – керівник юридичної особи.

Громадяни, яким належать ТЗ, повинні пам’ятати конституційний принцип «власність зобов’язує».

Увага! Відзрізняються реквізити для сплати штрафу за порушення, які зафіксовані в автоматичному режимі, від реквізитів, які наразі встановлені для штрафів, які накладаються працівниками патрульної поліції за порушення ПДР? Казначейством відкрито єдиний рахунок для оплати штрафів автофіксації. Реквізити для сплати штрафу є у кожній постанові і вони зазначені у відривній квитанції. Додатково їх буде опубліковано на офіційних веб-сайтах МВС або Нацполіції.

Чи фіксуються приладами ТЗ, на яких нанесено плівку з властивостями спотворення зображення номерного знака або сітку?

Так, система фіксує такі транспортні засоби. Якщо правопорушник закриє яким-небудь предметом номерний знак або взагалі його зніме, то правопорушення не зафіксується. Проте є інші важелі впливу на таких правопорушників – це штраф при зупинці такого ТЗ за керування без номерних знаків або знаками, які не відповідають стандартам. Патрульна поліція має доступ до системи «Безпечне місто», а це понад 6 тисяч камер відеоспостереження по місту Київ, тому таких правопорушників відслідковуватимуть та притягатимуть до адміністративної відповідальності.