Порушення габаритно-вагових норм: запроваджується автоматизація штрафів

Інформація про порушення габаритно-вагових норм перевізниками, яку фіксують комплекси зважування у русі (Weigh-in-Motion, WіM-станції), відтепер доступна на порталі відкритих даних Data.gov.ua.

Даними про зафіксовані порушення та розсилкою відповідних повідомлень водіям ТЗ зможуть скористатися будь-які автоматизовані служби. Триває тестування автоматичної розсилки push-повідомлень сервісами Опендатабот та Штрафи.UA. Наразі повідомлення є ознайомчими. Учасники ринку вантажних перевезень можуть перевірити дані за допомогою мобільних застосунків.

Таким чином йде підготовка до автоматизації накладення штрафів за порушення габаритно-вагових норм, що передбачено Законом «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань здійснення габаритно-вагового контролю» (прийнятий ВРУ 3 червня, очікує на підпис Президента України).

Після того, як Закон набуде чинності, відповідні листи отримуватимуть власники ТЗ. Комплекс WIM фіксуватиме перевищення встановлених норм і надсилатиме дані до Центру обробки даних. Інспектор перевірить їх, сформує постанову та накладе електронний підпис. Після цього постанова друкуватиметься та надсилатиметься порушникові.

Очікується, що автоматизація збору даних мінімізує корупційні ризики та усуне вибіркове зважування ТЗ. Дані, зафіксовані за допомогою засобів фото і відеозйомки, зокрема в автоматичному режимі, стануть підставою для накладання штрафів.

За останні півтора року на дорогах державного значення загального користування встановлено 48 майданчиків системи Weigh-in-Motion, які в автоматичному режимі фіксують дані про габарити, навантаження на вісь та загальну масу, а також номерний знак перевізника. Датчики вмонтовані в асфальтне покриття і розташовані таким чином, що об’їхати їх неможливо.