Як припинити підприємницьку діяльність ФОП?

Фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності.

Підставою для зняття підприємця з обліку у відповідному контролюючому органі є відомості про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності.

Для цього подається заява про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця за її рішенням.

Держреєстрацію припинення підприємницької діяльності здійснюють:
– центри адміністративних послуг при органах місцевого самоврядування;
– реєстратори територіального відділення Міністерства юстиції України;
– нотаріуси (державні або приватні), які приймають заяви та проводять реєстраційні дії.

У разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності ФОП, її останнім звітним періодом є період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дня державної реєстрації припинення підприємницької діяльності такої фізичної особи.

Звертаємо увагу, що втрата фізичною особою підприємницького статусу не означає автоматичного зняття з обліку в органі ДПС. Після державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізична особа продовжує обліковуватись у контролюючих органах як фізособа-платник податків, яка отримувала доходи від провадження підприємницької діяльності.

Крім того, така фізособа повинна забезпечити остаточні розрахунки з податків від провадження підприємницької діяльності та в установлені строки подати відповідному контролюючому органу ліквідаційну звітність за рік, у якому проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності ФОП.

Якщо після припинення підприємницької діяль­ності ФОП зали­шились незакритими її рахунки, слід подати до банку заяву щодо закриття поточного рахунку, складену в довільній формі.

У разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності страхувальників, такі особи зобов’язані подати самі за себе Звіт із зазначенням типу форми «ліквідаційна», де останнім звітним періодом є період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дня державної реєстрації припинення підприємницької діяльності. Такий Звіт формують та подають протягом 30 календарних днів з дня проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності.

Після отримання від державного реєстратора відповідних відомостей контролюючий орган проводить передбачену законодавством документальну позапланову перевірку з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства та дотримання вимог обліку та збору єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Однією з підстав проведення документальної позапланової перевірки є припинення підприємницької діяльності ФОП (пп. 78.1.7 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України). Рішення про проведення документальної позапланової перевірки із зазначених підстав приймається керівником контролюючого органу та оформлюється наказом.

Платник єдиного внеску знімається з обліку після проведення перевірки та здійснення остаточного розрахунку.

Про це проінформувало Головне управління ДПС у м. Києві.