Як спадкується земельна ділянка, що не має кадастрового номеру?

Спадкування, зокрема й земельних ділянок, здійснюється за законом та за заповітом. Право власності на земельну ділянку в порядку спадкування переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

При оформленні спадкових прав на земельну ділянку перевіряється, чи внесені відомості про таку земельну ділянку до Державного земельного кадастру, тобто чи присвоєний земельній ділянці кадастровий номер.

Часто трапляється  так, що земельна ділянка  належала спадкодавцю на праві власності на підставі Державного акту на право приватної власності на землю, проте в ДЗК відсутні відомості щодо присвоєння такій земельній ділянці кадастрового номеру. В цьому випадку процес оформлення спадщини на земельну ділянку затягується у зв′язку із необхідністю вчинення дій щодо внесення земельної ділянки до ДЗК та отримання відповідного витягу.

Для того, щоб отримати витяг з ДЗК на земельну ділянку, яка не має кадастрового номеру, можна звернувшись до землевпорядної організації, що має в своєму штаті сертифікованих інженерів-землевпорядників,  оскільки, у ч. 3 ст. 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» передбачено, що державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за заявою власника земельної ділянки або уповноваженої особи. Такою особою може бути спадкоємець земельної ділянки, який прийняв спадщину.

Спадкоємець замовляє в землевпорядній організації виготовлення технічної документації зі встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Землевпорядна організація має виконати геодезичні роботи і розробити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки у строки, встановлені договором.

Землевпорядна організація розробить технічну документацію щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), погодить її у необхідних установах та отримає витяг з кадастру. Технічна документація щодо встановлення меж земельної ділянки розробляється на ім’я спадкодавця, а сам витяг з кадастру видається на ім’я спадкоємця, що зазначений в запиті нотаріуса.

Після отримання витягу необхідно звернутись до нотаріуса для завершення процедури видачі свідоцтва про право на спадщину та проведення державної реєстрації права власності на нерухоме майно в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

За інформацією БПД