Як встановити факт народження дитини, враховуючи воєнний стан

Особливості встановлення факту народження дитини під час дії воєнного чи надзвичайного стану чи окупації певної території визначені в статті 317 ЦПК.
Якщо із об’єктивних причин немає можливості отримати медичне свідоцтво про народження (форма 103/о) або довідку від відповідного медичного працівника – особі необхідно звертатися до суду.
Відповідна заява може бути подана батьками або одним з них, їхніми представниками, членами сім’ї, опікуном, піклувальником, особою, яка утримує та виховує дитину, або іншими законними представниками дитини до будь-якого місцевого суду України (при цьому місце проживання чи реєстрації заявника значення не має).
Такі справи мають бути розглянути судом невідкладно з дня надходження відповідної заяви до суду.
У рішенні про встановлення факту народження мають бути обов’язково зазначені дані про дату і місце народження дитини та про її батьків.
Таке рішення підлягає негайному виконанню (будь-яким діючим відділом державної реєстрації актів цивільного стану – далі відділи ДРАЦС, якщо в рішенні суду не зазначений конкретний відділ ДРАЦС), оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Подати таку заяву про встановлення факту, як і багато інших документів, можливо онлайн (звісно якщо є доступ до мережі Інтернет) через відповідний сервіс «Електронний суд».
Заявники у справах за заявами про встановлення факту народження, поданих у зв’язку із воєнним станом, надзвичайним станом, збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, звільнені від сплати судового збору.

Зверніть увагу на лист-роз’яснення КЦС ВС від 22.04.2021 № 985/0/208-21 щодо скасування вимоги отримання відмови від органів ДРАЦС – тобто, особа може звертатися одразу до суду, що спрощує процедуру визнання фактів народження.

За інформацією Південно-Східного МРУ МЮУ