Які ризики існують при заповненні ТТН?

Безтоварні операції з нереальними перевізниками – одна з найпоширеніших схем ухилення від оподаткування. Тому товарно-транспортні накладні (ТТН), їх оформлення, перевізники та замовники є об’єктом особливої уваги контролюючих органів, повідомили у Офісі великих платників податків ДФС.

Відпрацювання ризикових контрагентів, фінансово-господарських операції з зазначеними контрагентами, щодо умов перевезення, пунктів навантаження та пунктів доставки, водіїв, які здійснювали перевезення, та самих власників транспортних засобів здійснюється за допомогою Єдиного  реєстру податкових накладних, ІТС «Податковий блок»,  АІС «Митниця» та  іншими наявними базами даних.

Значним кроком вперед у дослідженні операцій з перевезення є співпраця з Регіональним сервісним центром в місті Києві Міністерства внутрішніх справ України. Саме завдяки чому стало можливим оперативно отримувати інформацію про власників  транспортних засобів та причепів.

Так, при перевірці ТТН одного із великих сільськогосподарських платників – власників авто, визначених за допомогою АС «АРМ НАІС ДАІ», направлено понад 100 запитів.

Отриманні відповіді  від власників транспортних засобів та причепів вражають:

– автомобілі належать власнику, який транспортні послуги з перевезення сільськогосподарських культур не надавав та не співпрацював з автоперевізником зазначеним у ТТН, більш того не має відповідної водійської категорії і кваліфікації;

–     надання за довіреністю в користування третім особам тентових причепів, якими неможливо здійснити перевезення СГ культур;

– неможливість здійснення перевезення 25 тонн сільськогосподарських культур легковим причепом;

– надання в оренду напівпричепа третім особам;

– передача транспортних засобів по довіреності, подальша доля яких невідома.

Інформація надана власниками  про відсутність взаємовідносин, а також про те, що власник не передавав право користування та сам не користувався зазначеним транспортним засобом слугує належною доказовою базою для визнання операцій з перевезення сільськогосподарських культур не реальними, оскільки, відбувається  документування без фактичного здійснення операцій.

Платників закликають бути уважними при заповненні товарно-транспортних накладних та перевіряти перевізника, послугами якого планується скористатись.