Який порядок відновлення втраченого судового провадження у цивільній справі?

До Бердичівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги пані Марина звернулась з питанням щодо написання заяви про відновлення судового провадження. Жінка пояснила, що внаслідок війни змінила місце постійного проживання, отримала статус внутрішньо переміщеної особиВіднедавна пані Марина вирішила укласти шлюб, але, як виявилося, юридично не може це зробити, оскільки рішення про розірвання шлюбу з попереднім чоловіком не внесено до Єдиного державного реєстру судових рішень. Оскільки, матеріали даного судового провадження залишились у зоні активних бойових дій, юристи місцевого центру порадили пані Марині подати до суду заяву про відновлення судового провадження.

Як реалізувати своє право звернутися до суду із заявою про відновлення втраченого судового провадження під час війни?

Дане питання регулюється ст. ст. 488, 489 Цивільного процесуального кодексу України, – зазначає юрист Бердичівського місцевого цетру, – заява про відновлення втраченого судового провадження подається до суду в письмовій формі із зазначеною інформацією:

  • про відновлення якого судового провадження або якої його частини просить заявник;
  • які особи брали участь у справі і в якому процесуальному статусі, їх найменування (для юридичних осіб) або ім’я (прізвище, ім’я та по батькові, за його наявності, для фізичних осіб), їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання (для фізичних осіб); ідентифікаційні коди юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України або реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб), за його наявності, або номер і серія паспорта для фізичних осіб – громадян України – якщо відповідні дані відомі заявникові
  • номери засобів зв’язку учасників судового процесу (телефон, факс, засоби електронного зв’язку, офіційна електронна адреса тощо) – якщо вони відомі заявникові;
  • наявні у заявника відомості про обставини втрати судового провадження, місцезнаходження копій матеріалів провадження або даних стосовно таких копій;
  • документи, відновлення яких заявник вважає необхідним і з якою метою.

Фахівець зазначив, що по даній категорії справ метою відновлення втраченого судового провадження може бути:

  • одержання завіреної копії судового рішення;
  • виправлення описок та арифметичних помилок у судовому рішенні;
  • апеляційне чи касаційне оскарження судового рішення;
  • скасування заходів забезпечення позову;
  • вирішення питань, пов’язаних із зверненням судового рішення до виконання тощо.

Отже, на підставі зібраних і перевірених матеріалів суд постановляє ухвалу про відновлення втраченого судового провадження повністю або в частині, яку, на його думку, необхідно відновити.

Пані Марина отримала роз’яснення щодо порядоку і форми відновлення судового провадження, а також – допомогу у написанні заяви про відновлення судового провадження.

Якщо виникли питання, за юридичною консультацією звертайтесь до місцевих центрів та бюро правової допомоги. Їх адреси та контакти ви можете знайти на сайті http://legalaid.gov.ua у розділі «Всі центри».

Також отримати юридичну консультацію можна за номером 0 800 213 103 (єдиний контакт-центр надання безоплатної правової допомоги).