За колабораціонізм пропонується встановити кримінальну відповідальність

В Раді зареєстровано законопроект № 5144 про встановлення кримінальної відповідальності за колабораційну діяльність.

Колаборантами будуть вважатися громадяни, які заперечували здійснення збройної агресії проти України та окупацію її територій або публічно закликали до підтримки агресора, співпраці з окупантами чи невизнання суверенітету України над окупованими Росією територіями. За це передбачається позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю терміном від 10 до 15 років.

Зокрема, за пропаганду у навчальних закладах, а також дії, спрямовані на впровадження освітніх стандартів держави-агресора, передбачено виправні роботи до 2 років або арешт до 6 місяців, або ув’язнення до 3 років з позбавленням права обіймати певні посади терміном від 10 до 15 років.

Передача матеріальних ресурсів окупантам каратиметься штрафом до 10 тисяч неоподатковуваних мінімумів або позбавлення волі терміном від 3 до 5 років з позбавленням права обіймати певні посади.

За добровільне обіймання посади, пов’язаної з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій, в окупаційних органах хочуть карати позбавленням волі терміном від 5 до 10 років з позбавленням права обіймати певні посади до 15 років з можливою конфіскацією майна.

Організація та проведення заходів політичного характеру та/або здійснення інформаційної діяльності у співпраці з окупантами каратиметься позбавленням волі терміном від 10 до 12 років, позбавленням права обіймати певні посади до 15 років з можливою конфіскацією майна.

За добровільне обіймання посади в судових чи правоохоронних органах окупантів передбачили покарання у вигляді позбавлення волі терміном від 12 до 15 років з позбавленням права обіймати певні посади до 15 років з можливою конфіскацією майна.

Також законопроект дозволить ліквідацію юридичних осіб, уповноважені особи яких співпрацювали з державою-агресором, та встановлює додаткові правові підстави для ліквідації політичних партій, громадських, благодійних чи релігійних організацій, професійних спілок та громадських формувань, уповноважені особи яких здійснювали таку співпрацю.