За отримання російського паспорта хочуть запровадити кримінальну відповідальність

Кабмін ініціював законопроект «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо протидії російській паспортизації».

Як повідомили в уряді, з 2014 року російська федерація здійснює незаконну паспортизацію населення України, що є порушенням міжнародного гуманітарного права. Разом з тим, міжнародне гуманітарне право не містить ефективних інструментів покарання за його порушення, існуюча стаття 438 Кримінального кодексу України (порушення законів та звичаїв війни) також не є дієвим інструментом.

Тому законопроект пропонує доповнити Кримінальний кодекс України новими статтями 111-3, 438-1, якими передбачена кримінальна відповідальність за:

  • набуття в умовах воєнного стану українським публічним службовцем громадянства держави-агресора за відсутності ознак державної зради;
  • пропаганду, публічні заклики, поширення матеріалів із закликами щодо необхідності набуття громадянами України громадянства держави-агресора;
  • вчинення дій щодо примушування громадян України до набуття громадянства держави-агресора, а також створення умов, за яких обсяг прав громадян України буде меншим, якщо вони не мають паспортних документів держави-агресора.

Супутні зміни передбачаються і в Кримінальний процесуальний кодекс, Закон України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».

Закон у разі його ухвалення не матиме зворотної сили. Тобто, він не розповсюджуватиметься на факти отримання українцями паспортів російської федерації до набрання цим законом чинності.