За півтора року до КСУ надійшло 930 конституційних скарг, провадження відкрито за 12

До Конституційного Суду України станом на 31 серпня 2018 року надійшло 930 конституційних скарг, серед яких 649 скарг (70%) повернуто заявникам як такі, що за формою не відповідали вимогам Закону «Про Конституційний Суд України». Провадження відкрито за 12 конституційними скаргами.

Таку статистику озвучили в КСУ під час міжнародної конференції «Індивідуальна конституційна скарга до Конституційного Суду України».

​​Також повідомляється, що з 270 конституційних скарг, розподілених між суддями КСУ, третина подана повторно, тобто з урахуванням зауважень щодо форми та подальшим усуненням недоліків.

Суд найчастіше відмовляє у відкритті конституційних проваджень у справах на підставі пунктів статті 62 Закону про КСУ – неприйнятність конституційної скарги та неналежність до повноважень Суду питань, порушених у конституційному поданні/зверненні/скарзі.

За це час суб’єктами права на конституційну скаргу оспорювалось 19 законів, серед них – «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», «Про судоустрій і статус суддів», а також Кримінальний процесуальний кодекс України, Кодекс адміністративного судочинства України та інші.

Нагадаємо, що внаслідок судової реформи юридичні та фізичні особи в Україні отримали можливість реалізувати право на подання конституційної скарги в КСУ – щодо визнання неконституційним закону (його окремих положень), які застосовувалися у рішенні суду загальної юрисдикції щодо цієї особи, та подальшого перегляду цього судового рішення.

Голова КСУ Станіслав Шевчук зазначив, що перший досвід розгляду конституційних скарг свідчить про недостатнє розуміння природи цього інституту.

Найпоширеніші помилки скаржників:

– не вказують, яке саме конституційне право було порушено;

– не враховують терміни подачі скарги;

– не враховують умову відносно остаточного рішення суду апеляційної або касаційної інстанції.