За поширення недостовірних відомостей у ЗМІ та Інтернеті пропонується встановити кримінальну відповідальність

Внести законодавчі зміни з метою запобігання розповсюдженню недостовірних відомостей у ЗМІ пропонується законопроектом № 10139, який нещодавно зареєстрований у Верховній Раді.

Зокрема, передбачається встановити кримінальну відповідальність за поширення недостовірних відомостей у ЗМІ та мережі Інтернет. При цьому в якості підстави для звільнення від кримінальної відповідальності передбачено спростування порушником відомостей, які ганьблять честь і гідність іншої особи.

Відповідно, до Кримінального кодексу пропонується додати нову статтю – 151-1 «Поширення недостовірних відомостей у засобах масової інформації, мережі Інтернет».

Згідно цієї пропонованої статті КК, поширення у ЗМІ чи мережі Інтернет недостовірних відомостей, які ганьблять честь і гідність іншої особи, карається штрафом до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк до 80 годин, або виправними роботами на строк до 1 року.

Якщо ж такі дії поєднані з обвинуваченням у вчиненні  тяжкого чи особливо тяжкого злочину або вчинені під час виборчого процесу відносно кандидатів у депутати, членів партій – суб’єктів виборчого процесу, кандидатів на пост Президента України, – передбачено штраф 500 – 1000 неоподатковуваних мінімумів  або громадські  роботи на строк до 120 годин, або ж виправні роботи на строк до 1 року.

Умисне поширення у ЗМІ чи Інтернеті завідомо недостовірних відомостей, які ганьблять честь і гідність іншої особи, карається штрафом від 1000 до 2000 неоподатковуваних мінімумів або громадськими роботами на строк до 170 годин або виправними роботами на строк до 2 років.

У Цивільному кодексі пропонується прямо передбачити право суду за наслідками розгляду відповідної справи у разі порушення особистого немайнового права особи приймати рішення про заборону (припинення) процесу розповсюдження недостовірної інформації шляхом її видалення з відповідного ресурсу мережі Інтернет.

Разом з тим, в ЦПК встановлюється можливість розглядати справи про захист честі, гідності та ділової репутації у порядку спрощеного провадження, а також передбачаються скорочені строки судового розгляду таких справ.

Нацраді пропонується надати право за наявності рішення суду про спростування недостовірної інформації своїм рішенням призупиняти трансляцію телерадіоорганізацією, щодо якої винесено судове рішення, будь-якої аудіовізуальної інформації, яка містить недостовірні дані, до моменту його виконання такою телерадіоорганізацією.

А НКРС за наявності рішення суду про спростування недостовірної інформації згідно проекту зможе приймати рішення про зобов’язання операторів, провайдерів телекомунікацій щодо призупинення доступу абонентів до ресурсу мережі Інтернет, який поширив недостовірну інформацію, до моменту її спростування.

Інформаційні агентства та друковані ЗМІ звільняються від відповідальності за розповсюдження недостовірної інформації виключно за умови спростування такої інформації.