Закон про примусове виконання рішень розширить повноваження приватних виконавців

Комітет ВР з питань правової політики рекомендує депутатам прийняти проект Закону про примусове виконання рішень (№ 5660).

Метою законопроекту є комплексне удосконалення процесу примусового виконання рішень. Визначаються загальні засади та порядок здійснення примусового виконання рішень, а також правовий статус, завдання, організація діяльності суб’єктів виконання рішень.

Із 2016 року система примусового виконання судових рішень в Україні передбачає змішану модель: органи державної виконавчої служби та у визначених законом випадках ці функції виконують приватні виконавці, хоча їх можливості дещо обмежені. Наразі в Україні працює понад 220 приватних виконавців, і за показниками ефективності та критеріями суми стягнених коштів приватні виконавці вдвічі перевищують показники виконавців державної системи, аргументують автори проекту.

Новації, передбачені проектом:

  • розширення повноважень приватних виконавців та полегшення доступу до професії приватного виконавця для збільшення їх загальної кількості, розширення повноважень помічника приватного виконавця;
  • цифровізація процесу примусового виконання рішень;
  • визначення особливостей виконання окремих категорій рішень;
  • нові підходи до звернення стягнення на майно боржника, визначення особливостей звернення стягнення на окремі види майна.

Пропонується запровадити початкову підготовку (проходження навчання та стажування особи, яка має намір здійснювати діяльність приватного виконавця, після складання кваліфікаційного іспиту); скоротити з 6 до 3 місяців термін, після закінчення якого особа, яка не склала кваліфікаційний іспит, матиме право скласти його повторно.

Також передбачено удосконалити дисциплінарний нагляд та контроль, а також унормувати та удосконалити порядок здійснення перевірок діяльності приватних виконавців.