Законопроект № 5837 загрожує посиленням тиску на бізнес – НААУ

НААУ направила до Верховної Ради України зауваження та пропозиції до проекту Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю)» (№ 5837 від 05.08.2021).

Як стверджують автори законопроекту № 5837, зміни розроблено для виключення неефективних та обтяжливих норм державного контролю.

НААУ вважає, що норми законопроекту, дійсно, спрямовані на розвиток інтегрованої системи державного нагляду (контролю), оскільки включають в себе запровадження електронного кабінету та розширення змісту і доступності до інформації про заплановані заходи. Це полегшує отримання такої інформації, спрощує комунікацію між суб’єктами господарювання, органами державного контролю та їх посадовими особами, а також підвищує рівень освіченості бізнесу. Крім того, забезпечується можливість надання інформації та проведення документарних перевірок дистанційно.

Проте деякі з цих норм надають контролюючим органам можливість посилювати тиск на бізнес шляхом розширення переліку підстав для проведення позапланової перевірки, а також можливість діяти «на власний розсуд» без обмежень. Це може створити передумови для розвитку корупції та не узгоджується з принципом правової визначеності.

Правовий аналіз документа здійснив Комітет з питань захисту прав бізнесу та інвесторів, що діє у складі НААУ. З детальними зауваженнями та пропозиціями можна ознайомитися за посиланням.