Законопроект про референдум: Президент пропонує електронне голосування

Президент України Володимир Зеленський 9 червня вніс до парламенту законопроект № 3612 “Про народовладдя через всеукраїнський референдум”.

Пропонується встановити такі види всеукраїнського референдуму (за предметом):

  • затвердження закону про внесення змін до розділів І, ІІІ, XIII Конституції України;
  • вирішення питання загальнодержавного значення;
  • зміна території України;
  • втрата чинності законом України або окремими його положеннями.

Ключовою новацією законопроекту є визначення можливості запровадження електронного голосування. Як наголошується в пояснювальній записці до проекту, найскладніше при цьому – технічно забезпечити захист персональних даних виборців й уберегти від несанкціонованих втручань  автоматизовану інформаційно-аналітичну систему (створення якої також передбачається проектом).

Згідно законопроекту, всеукраїнський референдум щодо зміни території України – це форма прийняття громадянами України, які мають право голосу, рішення щодо затвердження закону про ратифікацію міжнародного договору про зміну території України, який ухвалила ВР. Референдум призначається постановою Ради. Питання такого референдуму – це текст, яким викладається пропозиція всеукраїнського референдуму у формі питального речення, що пропонує виборцю чіткі відповіді “так” або “ні”.

Всеукраїнський референдум щодо затвердження змін до Конституції, а саме розділу І “Загальні положення”, розділу ІІІ “Вибори. Референдум” і розділу XIII “Внесення змін до Конституції України”, призначає Президент. На цьому референдумі затверджується законопроект про відповідні зміни до Конституції, який до цього ухвалила ВР.

Всеукраїнський референдум за народною ініціативою проголошується Ппрезидентом на вимогу не менш як 3 млн українців. Підписи за його проведення мають зібрати не менш як у 2/3 адміністративно-територіальних одиниць нашої держави і не менш як по 100 тис. підписів у кожній з них. Питанням цього референдуму може бути і втрата чинності законом або окремими його положеннями.

Законопроект № 3612 зареєстровано як невідкладний.