Замість боржників аліменти заплатить держава – законопроект

В парламенті зареєстровано законопроект № 9420, яким пропонується внести зміни до деяких законодавчих актів України щодо сплати аліментів державою з подальшим їх стягненням з боржника.

Сімейний кодекс передбачено доповнити новою статтею 197-1, в котрій встановити: якщо протягом 6 місяців підряд той з батьків, з ким проживає дитина, фактично не отримує аліменти відповідно до виконавчого документу, або заборгованість із сплати аліментів перевищила розмір за 6 місяців, він має право звернутися до суду з позовною заявою про сплату аліментів державою.

Відповідачем у такій справі є Міністерство соціальної політики, а третьою особою на стороні відповідача – Міністерство юстиції, участь якого в судовому розгляді дозволить проконтролювати забезпечення інтересів держави та громадян.

На підставі судового рішення Мінсоцполітики за рахунок коштів державного бюджету здійснюватиме щомісячну сплату аліментів відповідній особі, вживаючи спільно із Мінюстом вичерпних заходів для стягнення сплачених коштів з боржника на користь державного бюджету та відновлення сплати аліментів безпосередньо позивачу.

Фактично, дані міністерства за наявності достатніх підстав можуть визнавати  такі позови – і суд, ще раз незалежно оцінивши докази у справі, постановлятиме відповідні рішення.

Крім того, пропонується доповнити Кодекс адміністративного судочинства України новою статтею 286-1, згідно з якою покласти вирішення відповідних адміністративних спорів на  місцеві загальні суди за місцем проживання позивача та встановити деякі процесуальні положення щодо розгляду відповідних справ.

Також пропонується доповнити статтю 5 Закону «Про судовий збір» нормою, яка звільнятиме позивачів у даній категорії справ від судового збору.

Очікується, що прийняття законопроекту призведе до встановлення фактичної державної гарантії сплати аліментів.