Заплановано посилення відповідальності у сфері містобудівної діяльності

В парламенті готується до розгляду законопроект № 5877 про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності у сфері містобудівної діяльності.

Пропонується внести наступні зміни до КУпАП та КК:

  • викласти у новій редакції ст. ст. 96, 96-1 та 188-42 КУпАП;
  • встановити адміністративну відповідальність за невиконання законних вимог уповноважених посадових осіб щодо тимчасового арешту об’єктів незаконного (самочинного) будівництва (ст. 188-57 КУпАП);
  • передбачити такий захід забезпечення провадження в справах про адміністративні правопорушення, як тимчасовий арешт об’єктів незаконного (самочинного) будівництва (зміни до ст. 260, нова ст. 266-1 КУпАП);
  • змінити склади кримінальних правопорушень, передбачених ст. ст. 197-1, 205-1, 358, 365-2, 368-4 КК;
  • доповнити КК новою ст. 197-2 «Самочинне будівництво», якою передбачено встановити кримінальну відповідальність за незаконне будівництво, у тому числі без ознак самовільного захоплення земельної ділянки, якщо такі дії призвели чи могли призвести до особливо тяжких наслідків.

У випадку незаконного будівництва пропонується запроваджувати тимчасовий арешт об’єктів, аби унеможливити їх використання.

Також пропонується вдосконалити норми щодо відповідальності за підробку документів, печаток, штампів, бланків і внесення сфальшованих відомостей до електронної системи – такі дії пропонується карати позбавленням волі до 3 років або штрафом у 200 неоподатковуваних мінімумів.

Окрім того, передбачено посилити відповідальність за самовільне зайняття земельної ділянки і самочинне будівництво. Це, зокрема, стосується і захоплення земель історико-культурного призначення, будівництва з порушенням цільового призначення ділянки тощо.

Якщо таке будівництво створило небезпеку чи призвело до тяжких технологічних аварій або екологічних катастроф, загибелі або масового захворювання населення, у проекті запропоновано встановити відповідальність у вигляді позбавлення волі до 3 – 5 років.