Заплановано спростити земельні орендні відносини – законопроект

Депутати хочуть спростити власникам землі перебування в орендних відносинах – для цього у парламенті зареєстровано законопроект № 3208  «Про прогресивні земельні відносини».

Проектом закону пропонується внесення змін до Цивільного кодексу України, до Земельного кодексу України, Закону України «Про оренду землі». Визначаються нові терміни, введення яких необхідно для законодавчого регулювання ефективних земельних відносин та підтримки самостійного господарювання на землі її власниками.

Заплановано чітко визначати строки дії договору оренди землі, що усуне можливість орендарями маніпулювати на свою користь в збільшенні терміну дії договору оренди, практично унеможливить судові спори з приводу терміну закінчення договору оренди.

З метою детінізації орендних відносин, прозорості розрахунків за оренду землі та унеможливлення виникнення спірних ситуацій між орендодавцем та орендарем з приводу проведення розрахунків за оренду землі пропонується внести зміни, відповідно до яких орендна плата справляється тільки в безготівковій грошовій формі.

Також законопроектом пропонується надання власникам землі право дострокового розірвання договору користування землею. Така норма дасть, з однієї сторони, можливість власнику землі не чекати закінчення договору користування землею і почати самостійно господарювати на власній землі, а з іншого сторони – започаткує ринкові механізми і в орендні відносини – конкурентне ціноутворення орендної плати. Відповідно, право розривати договори користування земельними ділянками надається і користувачам.

Одна із ідей проекту – формування ефективного власника землі через ефективний обмін землею. Право орендувати землю пропонується надати тільки громадянами України та українським юридичним компаніям, учасниками яких є виключно громадяни України. Окрім того, пропонується заборонити зміну цільового призначення земель сільськогосподарського призначення.

Також передбачена ефективна система кредитування набувачів прав на землю та власників землі для задоволення побутових потреб.