Запропоновано вдосконалити Закон про режим воєнного стану

У парламенті зареєстровано законопроект № 9339 «Про внесення змін до Закону України «Про правовий режим воєнного стану» (щодо захисту окремих прав і свобод громадян)». Як зазначає у пояснювальній записці його автор, нардеп Віталій Купрій, мета змін – захистити конституційні права громадян в умовах воєнного стану.

Законопроектом пропонується із Закону «Про правовий режим воєнного стану» виключити статтю 19, яка встановлює наступне:

«Стаття 19. Гарантії законності в умовах воєнного стану

  1. В умовах воєнного стану забороняються:

зміна Конституції України;

зміна Конституції Автономної Республіки Крим;

проведення виборів Президента України, а також виборів до Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим і органів місцевого самоврядування;

проведення всеукраїнських та місцевих референдумів;

проведення страйків, масових зібрань та акцій.

  1. Верховна Рада України не пізніше ніж у дев’яностоденний строк з дня припинення чи скасування воєнного стану, якщо чергові або позачергові вибори до відповідних органів мали бути проведені в період, на який було введено воєнний стан, приймає рішення про призначення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих виборів».

«Такий перелік частково дублює положення Конституції України, а частково містить надмірні заходи, які унеможливлюють реалізацію ключових повноважень українського народу, – говориться пояснювальній записці. – Усі обмеження конституційних прав громадян України мають визначатись безпосередньо в Указі Президента України про введення воєнного стану».

Нагадаємо, що в 10 областях України нещодавно введено воєнний стан.