Жорстоке поводження з тваринами: яка відповідальність та куди скаржитися?

За жорстоке поводження з тваринами в Україні передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність.

Ст. 299 Кримінального кодексу передбачає наступне.

Жорстоке поводження з тваринами, що відносяться до хребетних, у тому числі безпритульними тваринами, що вчинене умисно та призвело до каліцтва чи загибелі тварини, а також нацьковування тварин одна на одну чи інших тварин, вчинене з хуліганських чи корисливих мотивів, публічні заклики до вчинення діянь, які мають ознаки жорстокого поводження з тваринами, а також поширення матеріалів із закликами до вчинення таких дій – караються штрафом 1000 – 3000 НМДГ  або арештом на строк до 6 місяців або обмеженням волі на строк до 3 років.

Ті самі дії, вчинені у присутності малолітнього чи неповнолітнього, – караються обмеженням або позбавленням волі на строк від 3 до 5 років. А вчинені з особливою жорстокістю або у присутності малолітнього чи неповнолітнього, або щодо двох і більше тварин, або повторно, або групою осіб, або вчинені активним способом, – караються позбавленням волі на строк від 5 до 8 років.

Із заявою або повідомленням про вчинення кримінального правопорушення можна звертатися до відділу поліції.

Слідчий, дізнавач, прокурор не пізніше 24 годин після подання заяви/повідомлення зобов’язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з ЄРДР. У витягу мають бути зазначені відомості, вказані у заяві/повідомлені, без упущення якихось деталей (наприклад: вчинення злочину групою осіб, вчинення злочину відносно двох і більше тварин і т.д.).

У разі невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР протягом 24 годин з моменту подачі такої заяви можна звернутися до суду зі скаргою на бездіяльність слідчого, дізнавача, прокурора.

Якщо жорстоке поводження з тваринами не спричинили тілесних ушкоджень, каліцтва чи загибелі тварин, настає адміністративна відповідальність.

Жорстоке поводження з тваринами – знущання над тваринами, завдання побоїв або вчинення інших насильницьких дій, що завдали тварині фізичного болю, страждань і не спричинили тілесних ушкоджень, каліцтва чи загибелі, залишення тварин напризволяще, у тому числі порушення правил утримання тварин, – тягнуть за собою накладення штрафу від 200 до 300 НМДГ з конфіскацією тварини, якщо перебування тварини у власника становить загрозу для її життя або здоров’я.

Ті самі дії, вчинені стосовно двох і більше тварин, або групою осіб, або особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за таке саме порушення, пропаганда жорстокого поводження з тваринами – тягнуть за собою накладення штрафу 300 – 500 НМДГ або адміністративний арешт на строк до 15 діб з конфіскацією тварини, якщо перебування тварини у власника становить загрозу для її життя або здоров’я.

Насильницькі дії стосовно тварин, спрямовані на задоволення статевої пристрасті, – тягнуть за собою накладення штрафу 200 – 500 НМДГ з конфіскацією тварини, якщо перебування тварини у власника становить загрозу для її життя або здоров’я.

Про це нагадав Пирятинський районний суд Полтавської області.