“Клієнти White Collar Crime потребують постійного супроводу та підтримки, цілодобової залученості адвоката до їхньої проблеми” – Костянтин Дорошенко

post-img

3 хв читати

Пане Костянтине, практика White Collar Crime динамічно розвивається навіть в умовах повномасштабної війни. Які тренди в управлінні та розвитку WCC Ви відслідковуєте та виділяєте особисто для себе? Як змінився попит на послуги цієї практики за останній рік?

Стрімко розвиватися практика White Collar Crime почала доволі давно, ще до початку повномасштабної війни. Старт у розвитку вона отримала зі створенням Національного антикорупційного бюро, Спеціалізованої антикорупційної прокуратури та Вищого антикорупційного суду. З цього моменту почали з’являтися кримінальні провадження щодо топ-менеджменту великих державних компаній, керівників місцевого самоврядування, центральних органів виконавчої влади тощо.

З’явилися не тільки «класичні» кримінальні провадження, як-от надання неправомірної вигоди чи її одержання, а і справи щодо великих економічних корупційних схем.
Відповідно, ця практика останні 10 років розвивається дуже стрімко. На сьогодні в умовах повномасштабної війни у держави немає недоторканних суб’єктів, до яких не могли би виникати «питання» щодо їхньої діяльності. Тому зараз кримінальні справи розслідуються і щодо міністрів, і щодо народних депутатів та представників великого бізнесу. І ця практика продовжуватиме динамічно розвиватися найближчі роки.

Зазначу, що попит на цю практику існує не тільки з боку клієнта, а й з боку внутрішнього юридичного ринку. Багато адвокатів та юридичних фірм, які, зокрема, є новими, починають вести справи цієї практики. Тому конкуренція зростає, що завжди породжує якість.

Попит також існує, оскільки  правоохоронна система на сьогодні працює без будь-яких кордонів, без будь-яких заборон. З’являються мультигалузеві кримінальні провадження, які потребують вузькоспеціалізованих знань не тільки в сфері кримінального права та процесу, а й в інших галузях права. І справи дійсно дуже різнопланові, де поєднуються багато галузей економіки та галузей права – наприклад, зі сфери земельних правовідносин, паливно-енергетичного комплексу, нафтопереробки тощо.

Сьогодні кримінальні провадження стають все складнішими та потребують залучення більшої кількості адвокатів з різним бекграундом та знаннями. Скільки у Вашій команді адвокатів у практиці WCC?

У нашому об’єднанні ця практика – одна із основних. І вона стрімко розвивається, як і на ринку загалом. На сьогодні у нас суто по справах White Collar Crime працюють 7 адвокатів. Але ми продовжуємо розширювати штат. Так, лише найближчими місяцями плануємо залучити в команду цієї практики ще пару адвокатів та суттєво збільшити штат помічників адвокатів і юристів.

Також до вирішення таких справ ми залучаємо наших адвокатів, які практикують не тільки у практиці кримінального права та процесу, а й адвокатів судової практики, наприклад. Це необхідно для отримання галузевої  експертизи, зокрема і з тих питань, які розслідуються в кримінальних провадженнях. Адже ми надаємо нашому клієнту максимально ефективну прозору послугу, чітке і структуроване бачення вирішення його проблеми, досліджуємо ризики тощо.

Які ключові вимоги клієнта WCC до свого адвоката?

Важливо, щоб такий адвокат мав авторитет. А це здобувається не один рік на основі успішного професійного досвіду. Звісно, база – відмінно володіти знаннями в галузі кримінального права та процесу, вміти стратегічно розробляти правову позицію, прораховувати всі тактичні шляхи, думати наперед. Щоб надавати клієнту комплексну експертизу, необхідно мати ґрунтовні знання і в інших галузях.

Як правило, клієнти White Collar Crime потребують постійного супроводу та підтримки, цілодобової залученості адвоката до їхньої проблеми. Це передбачає регулярне консультування та інформування, бо клієнт хоче володіти всіма обставинами справи та розуміти, як буде здійснюватися його захист, який передбачуваний результат можливо отримати, які є ризики в його справі, сильні і слабкі сторони правової позиції. Тому клієнт у таких справах максимально занурений у процес, а відтак комунікація адвоката і клієнта має бути на найвищому рівні. Плюс оперативність виконання доручень та тактичних задач клієнта, адже судові розгляди в таких справах мають пріоритетне значення. Відповідно, кількість і частота судових засідань, процесуальних слідчих дій, які відбуваються, – доволі інтенсивна.

Якщо раніше в цій практиці зазвичай були прості економічні злочини, то зараз правоохоронні органи зазначають, що це складні корупційні схеми, складні схеми заволодіння майном, латентні злочини – ті, які вчиняються із застосуванням новітніх технологій, за допомогою нових фінансових механізмів, із залученням великої кількості осіб.

Якщо говорити про міжнародну правову співпрацю, питання екстрадиції та Інтерполу – чи оперативно відпрацьовуються європейськими колегами запити та звернення Генпрокурора? Чи є у вас такі представництва? 

Дійсно, останнім часом чимало запитів, пов’язаних із державним та міждержавним, міжнародним розшуком по лінії Інтерполу. З початком повномасштабної війни значна кількість українців мігрувала за межі України, де отримали тимчасовий прихисток, зокрема в країнах Європейського Союзу, та навіть на інших континентах. Але ж до таких осіб на території України можуть виникати кримінально-правові питання щодо їхньої попередньої діяльності.

На сьогодні цікава практика надання правової допомоги особам, які розшукуються по лінії Інтерполу, оскільки в цій частині національне законодавство містить багато моментів як для зловживання з боку правоохоронної системи, так і чимало прогалин, які можуть використовуватися при здійсненні захисту осіб в питаннях екстрадиції. Маємо успішний досвід ведення таких кейсів.

Зараз кількість таких запитів значно побільшала. І вони розглядаються в інших країнах. У ЗМІ можна прочитати про екстрадиційні справи, де європейські країни здебільшого відмовляють у задоволенні таких запитів. Це відбувається з кількох причин – і через повномасштабну війну, і через  те, що в Україні не може бути забезпечено справедливий суд або ж належні умови утримання під вартою.

Але є випадки, коли європейські країни таки екстрадують відповідних осіб до території України. Тому і в нашому об’єднанні є справи, пов’язані з екстрадицією. І на сьогодні жодного нашого клієнта не екстрадували. Тож для нас ця практика є успішною.

Яка конкуренція наразі у цій сфері на вітчизняному ринку?

Дуже багато гучних справ, пов’язаних з екстрадицією, які так чи інакше належать до практики White Collar Crime.

Звісно, є адвокати, які вузько профілюються саме на питаннях екстрадиції та Інтерполу, зокрема і щодо розшукуваних осіб за «загальнокримінальні» злочини. Проте я не вважаю, що на ринку вже є чітко сформована практика щодо екстрадиції. Більшість  адвокатів, які практикують в сфері White Collar Crime, мають справи та клієнтів, які так чи інакше пов’язані з екстрадицією.

Не можу сказати, що на ринку є конкуренція в сфері екстрадиції. Вона існує в White Collar Crime. А екстрадиція є частиною і цієї практики, і практики кримінального права, і навіть захисту бізнесу, якщо клієнт перебуває за межами України.

Аналізуючи національну практику WCC, яких справ сьогодні найбільше та який запит у клієнтів?

Здебільшого найбільш резонансні і актуальні справи – ті, які розслідуються Національним антикорупційним бюро, Державним бюро розслідувань та Бюро економічної безпеки. Такі справи часто стають публічними, їхній перебіг активно висвітлюється в ЗМІ та обговорюється суспільством.

Зараз найбільше справ,  пов’язаних з привласненням, розтратою або заволодінням чужим майном (стаття 191 Кримінального кодексу України). Як правило, сторона обвинувачення декларує, що це складні схеми заволодіння майном, його розтрати чи привласнення. Ці злочини також є корупційними, якщо вчинені відповідним суб’єктом. І саме такі справи є найбільш складними, оскільки, як уже зазначав, є мультигалузевими та потребують фахових компетентних знань з різних галузей права.

Також виділив би справи, пов’язані з наданням та одержанням неправомірної вигоди. Якщо говорити про дуже великі суми, то прокурори такі злочини називають певною мірою латентними, тобто коли вживаються міри для приховування фактів одержання чи надання такої неправомірної вигоди. Також правоохоронці зазначають, що часто застосовується і міжнародний елемент, і новітні фінансові інструменти, що є певною новизною на ринку.

Які фактори є ключовими для успіху в практиці White Collar Crime?

Фактори для успіху є ключовими не лише для цієї практики, а й для всіх інших. Це – ґрунтовні знання різних галузей права, вміння якісно та чітко формулювати думки, збирати та аналізувати великі обсяги даних, розробляти дієву тактику і стратегію, ефективно керувати командою адвокатів і юристів, які залучаються до роботи над кейсом, та мотивувати команду на результат. Та й навіть ораторське мистецтво має значення – те, наскільки переконливо адвокат виступатиме в суді, теж впливає на результативність.

Як загалом оцінюєте здійснення правосуддя у кримінальному судочинстві? 

Якщо говорити про систему судів загальної юрисдикції, то вона залишає бажати кращого. Тут є як об’єктивні, так і суб’єктивні фактори.
По-перше, це нестача суддів у судах загальної юрисдикції. Відповідно, справи слухаються довго, часто з невиправданими затримками, порушуються як можливі розумні строки розгляду самих справ, так і права учасників цього судочинства. Бо тут ми говоримо про осіб, які тримаються під вартою, або права і свободи яких обмежуються. І це обмеження буває занадто тривалим. Такі справи можуть розглядатися роками, інколи навіть десятиліттями. Тому вирішення питання наповнення судів загальної юрисдикції на сьогодні стоїть дуже гостро. Ще одне питання – якісне наповнення судів.  Судді, які здійснюватимуть судочинство, повинні мати відповідні фахові критерії, які до них висуваються, – мати знання, досвід, як професійний, так і життєвий.

Якщо говорити про антикорупційну систему органів правосуддя, то Вищий антикорупційний суд теж перевантажений, кількість справ та їхній обсяг занадто великий. Зараз проходять конкурси з добору суддів і до суду першої інстанції, і до апеляційної палати Вищого антикорупційного суду. Змінюється законодавство щодо одноособового розгляду кримінальних проваджень певної категорії в цих судах. Сподіваюся, це сприятиме тому, щоб правосуддя здійснювалося без зайвих затримок, оперативно, якісно і на високому рівні.

Чи можете розповісти про цікаві кейси вашого адвокатського об’єднання у сфері WCC?

Ми маємо доволі багато публічних резонансних справ у цій сфері. Звісно, деталі справ є конфіденційними. Але загалом у них фігурує велика кількість осіб, які підозрюються чи обвинувачуються у вчиненні злочинів. Усі ці справи великі, об’ємні та складні. Але професійний багаторічний досвід адвокатів нашого об’єднання, сформована команда мотивованих юристів, дозволяє ефективно працювати з такими справами та отримувати прогнозований результат.

Які бачите виклики та прогнози WCC у 2025 році?

Ця практика точно буде розвиватися. Але всі виклики складно передбачити, адже багато об’єктивних факторів, основний з яких – повномасштабна війна. Як уже зазначав, зараз немає недоторканних. Впевнений, будуть з’являтися нові, складні та заплутані, справи. Будуть перевірки використання допомоги наших західних партнерів, відповідно, зростатиме кількість кримінальних проваджень щодо суб’єктів, які ці кошти використовували. А щоб Україна стала інвестиційно привабливою, має відбуватися активна боротьба з корупцією, що теж породжуватиме нові і нові кримінальні провадження.

Поділіться планами вашого адвокатського об’єднання на наступний рік.

 Нам майже 10 років. Напередодні цього ювілею ми робимо дуже важливий крок – ребрендинг.

Зараз активно працюємо над оновленням нашого візуалу, формуванням нової комунікаційної стратегії, яка включає і діджитал-складову. Усе це втілюємо на основі затвердженої стратегії розвитку нашого об’єднання на наступні кілька років.

Ця стратегія включає не лише роботу із зовнішніми стейкхолдерами, але і поглиблену роботу із командою. Це і навчання та розвиток, причому не лише хард, а й софт скілів, і створення кадрового резерву, залучення молодих фахівців та їхнє професійне зростання всередині нашої фірми тощо. Також плануємо вийти на новий рівень у реалізації проєктів корпоративної соціальної відповідальності.

Але про це все розкажемо згодом, 2025 рік буде цікавим і насиченим для нас. Впевнений, що наші зміни пройдуть ефективно та якісно, і наступні 10 років нашої діяльності стануть ще більш успішними.
Загалом же, партнерський склад та команда мотивовані, ми готові до оновлення, розвитку, змін, тому активно і з захопленням занурюємося в цей процес.

Костянтин Дорошенко, керуючий партнер Attorneys at Law «Leshchenko, Doroshenko & Partners»