Гарантії в обмін на Донбас? Зеленський заявив про нову умову США для мирної угоди
/ 26 Березня 2026 11:30
2 хв читати
Сполучені Штати пов’язують надання Україні гарантій безпеки з можливим відступом українських сил із Донбасу. Про це заявив президент України Володимир Зеленський в інтерв’ю Reuters.

За його словами, американська сторона демонструє готовність фіналізувати домовленості щодо гарантій безпеки, однак лише за умови передачі всього східного регіону під контроль росії.
Зеленський наголосив, що така позиція формується, зокрема, на тлі зміни зовнішньополітичних пріоритетів США. Він зазначив, що загострення ситуації на Близькому Сході та фокус Вашингтона на протистоянні з Іраном впливають на підхід президента Дональда Трампа до війни в Україні.
“На жаль, на мою думку, він і далі обирає стратегію посиленого тиску на українську сторону”, — заявив глава держави.
Протягом цього року США, Україна та росія провели три раунди переговорів на високому рівні в Абу-Дабі та Женеві з метою досягнення мирної угоди. Водночас ключові питання залишаються відкритими — зокрема, механізми фінансування оборонної підтримки України та формат реагування союзників у разі нової агресії рф.
Президент підкреслив, що відступ із Донбасу становитиме серйозну загрозу не лише для України, а й для всієї Європи, адже фактично означатиме втрату важливих оборонних рубежів.
“Схід нашої країни — це частина наших гарантій безпеки”, — наголосив Зеленський.
Він також звернув увагу на ризик втрати інтересу США до війни у разі затягування переговорного процесу, чого, за його словами, і прагне росія.
Четвертий раунд переговорів, запланований на березень, було відкладено через ескалацію на Близькому Сході. Водночас Зеленський вважає, що вирішити питання територій і гарантій безпеки можливо лише на рівні особистої зустрічі лідерів — за участю Дональда Трампа, Володимира Путіна та президента України.
Попри складний переговорний фон, Зеленський заперечив наявність напруження у відносинах із президентом США, наголосивши на прагматичному підході обох сторін до якнайшвидшого завершення війни.
Він також подякував американській стороні за продовження постачання систем ППО Patriot, попри зростання глобального попиту на них, водночас зазначивши, що наявних ресурсів недостатньо для повного захисту українського неба.
Паралельно Україна нарощує власні оборонні спроможності, зокрема виробництво далекобійних ракет і безпілотників, що дозволяє відповідати на атаки по критичній інфраструктурі та містах.