Грошове забезпечення військовослужбовців в умовах воєнного стану: аналіз судової практики

post-img

7 хв читати

У Вищій школі адвокатури НААУ відбувся захід з підвищення кваліфікації адвокатів на тему: «Аналіз судової практики за 2023 рік з питань соціального захисту військовослужбовців», лектором якого виступила Вікторія Поліщук, адвокат, медіатор, Голова Комітету НААУ з питань трудового права, керівник Центру трудового права та соціального забезпечення ВША НААУ.

Під час вебінару лектор окрему увагу сфокусувала на питанні грошового забезпечення військовослужбовців, відзначивши, що в умовах воєнного стану таке варіюється залежно від того, чи військовослужбовець:

 • не включений до складу угруповань військ та не виконує бойових завдань;
 • виконує бойові (спеціальні) завдання;
 • безпосередньо бере участь у бойових діях.

Грошове забезпечення військовослужбовців складається з:

 1. Щомісячних основних видів:
 • посадовий оклад;
 • оклад за військовим званням;
 • надбавка за вислугу років.
 1. Щомісячних додаткових видів:
 • підвищення посадового окладу;
 • надбавки;
 • доплати;
 • премії.
 1. Одноразових додаткових видів:
 • винагороди;
 • допомоги.

Вікторія Поліщук підкреслила, що розмір грошового забезпечення військовослужбовців залежить від займаної посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби.

Грошова допомога для оздоровлення надається військовослужбовцям у разі вибуття їх у щорічну основну відпустку повної тривалості, або у другу частину щорічної основної відпустки (у тому числі в дозволених випадках за невикористану відпустку за минулі роки), або без вибуття у відпустку (за їх рапортом протягом поточного року) на підставі наказу командира військової частини.

Окремо також передбачена матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, яка виплачується військовослужбовцям в розмірі місячного грошового забезпечення, виключно за наявності таких підстав:

 1. смерть військовослужбовця, його дружини (чоловіка), дітей та батьків військовослужбовця;
 2. поранення (контузії, травми, каліцтва) військовослужбовця, пов’язаного із захистом Батьківщини, отриманого при виконанні завдань під час воєнного стану;
 3. у разі наявності у військовослужбовця інвалідності, отриманої внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), пов’язаного із захистом Батьківщини;
 4. порушення стану здоров’я військовослужбовця, перебування його на лікуванні, реабілітації, що підтверджено відповідними медичними документами (виписний епікриз, довідка про захворювання, постанова військово-лікарської комісії), а саме:
 • онкологічне захворювання (хірургічне лікування, променева та (або) хіміотерапія); захворювання на туберкульоз, ВІЛ/СНІД, вірусний гепатит В, С;
 • безперервне перебування на лікуванні, реабілітації або у відпустці для лікування у зв’язку з хворобою, які пов’язані із захистом Батьківщини (більше 30 днів поспіль), внаслідок травм, захворювань нервової, серцево-судинної систем, опорно-рухового апарату та інших захворювань органів і систем з тяжким перебігом або наслідками, що потребують проведення багатоетапного хірургічного лікування, протезування втраченої кінцівки (кінцівок), ендопротезування, трансплантації органів, індивідуального догляду, протирецидивного лікування з довготривалим застосуванням дорогих лікарських засобів;
 1. сім’ям військовослужбовців, які захоплені в полон (крім військовослужбовців, які здалися в полон добровільно) чи заручниками, а також інтернованим в нейтральних державах або визнані безвісно відсутніми.

На період дії воєнного стану військовослужбовцям щомісячно виплачується додаткова винагорода в таких розмірах:

 1. 100 000 гривень – здійснюється військовослужбовцям Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту, які беруть безпосередню участь у бойових діях, або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки й оборони, відсічі й стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території. Теж саме стосується сімей полонених, зниклих безвісти та за час лікування після отримання поранень, травм, контузій пов’язаних із захистом Батьківщини – виплати винагороди у розмірі 100 000 гривень для них також збережені;
 2. 50 000 гривень – виплачується тим військовослужбовцям, які виконують бойові (спеціальні) завдання у складі органу військового управління, штабу угруповання військ (сил) або штабу тактичної групи до пункту управління оперативно-стратегічного угруповання військ включно (у тому числі поза районами ведення бойових (воєнних) дій), який здійснює оперативне (бойове) управління військовими частинами та підрозділами, що ведуть воєнні (бойові) дії на лінії бойового зіткнення на відстані виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частиною (підрозділом, зокрема зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки) до батальйону включно (в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах);
 3. 30 000 гривень – виплачується військовослужбовцям, які виконують бойові (спеціальні) завдання згідно з бойовими наказами (розпорядженнями) (в розрахунку на місяць пропорційно часу виконання бойових (спеціальних) завдань):
 • у складі діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави, резерву Головнокомандувача Збройних Сил України Сил оборони держави, розгорнутих пунктів управління Генерального штабу Збройних Сил України, які здійснюють управління діючими угрупованнями військ (сил);
 • з протиповітряного прикриття та наземної оборони об’єктів критичної інфраструктури згідно з бойовими розпорядженнями;
 • із всебічного забезпечення діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій згідно з бойовими (логістичними) розпорядженнями.

Військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби та військовослужбовців за призивом), які звільняються зі служби за станом здоров’я, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби без урахування винагород (у тому числі додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 168).

Військовослужбовцям, які були призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період та звільняються із служби, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 4 відсотки місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний місяць служби, але не менш як 25 відсотків місячного грошового забезпечення без урахування винагород (у тому числі додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 168).

З приводу індексації грошового забезпечення військовослужбовця лектор звернула увагу слухачів на Постанову Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 05.02.2024 р. у справі № 360/383/23 (адміністративне провадження № К/990/42165/23).

У цій Постанові за основу взято спосіб проведення індексації, застосований Верховним Судом у справі № 400/3826/21.

Так, для правильного застосування абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку № 1078 від 17 липня 2003 року «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» потрібно установити:

– розмір підвищення доходу позивача в березні 2018 року (А) (визначається як різниця між сумою грошового забезпечення в березні 2018 року та сумою грошового забезпечення в лютому 2018 року);

В обидві ці суми враховуються складові грошового забезпечення, які не мають разового характеру (речення 2 абзацу 5 пункт 5 Порядку № 1078).

– суму можливої індексації грошового забезпечення позивача в березні 2018 року (Б) (визначається як результат множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, актуального для березня 2018 року, на величину приросту індексу споживчих цін у березні 2018 року, поділений на 100 відсотків (абзац 5 пункту 4 Порядку №1078));

– чи перевищує розмір підвищення доходу (А) суму можливої індексації (Б).

Якщо розмір підвищення доходу в березні 2018 року (А) дорівнює або є меншим за суму можливої індексації, що склалася у березні 2018 року (Б), то це є підставою для нарахування й виплати позивачу індексації-різниці до чергового підвищення тарифних ставок (окладів) або до дати звільнення зі служби.

В огляді судової практики Вікторія Поліщук також розглянула наступні правові висновки Верховного Суду:

 1. Постанова Верховного Суду у складі суддів Касаційного адміністративного суду від 06.02.2024 р. у справі № 640/13029/22 (адміністративне провадження № Пз/990/10/22) щодо додаткової винагороди

«Позивач позовні вимоги обґрунтовує тим, що він є військовослужбовцем ЗСУ, який відряджений до ДКА України із залишенням на військовій службі, де проходить службу на посаді начальника відділу забезпечення сил безпеки інформаційно-аналітичного центру НЦУВКЗ, однак, на його думку, він протиправно не отримує додаткової винагороди, передбаченої Постановою № 168, яка, зокрема, встановлена для військовослужбовців ЗСУ. Указує, що додаткова винагорода, встановлена Постановою № 168, є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення у вигляді винагороди, а тому входить до складу грошового забезпечення військовослужбовців.

Позивач є військовослужбовцем ЗСУ, який відряджений до ДКА України. За таких обставин, Суд дійшов висновку, що у період з 24.02.2022 по 17.08.2022 позивач мав право на отримання додаткової щомісячної винагороди в розмірі до 30 000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, установленої Постановою № 168, а саме: з 24.02.2022 по 28.02.2022 – 5357,14 грн ((30 000:28)х5); за березень 2022 року – 30000 грн; за квітень 2022 року – 30000 грн; за травень 2022 року – 30000 грн; за червень 2022 року – 30000 грн; за липень 2022 року – 30000 грн; з 01.08.2022 по 17.08.2022 – 16 451,61 ((30 000:31)х17), у загальній сумі 171 808,75 грн».

 1. Постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 26.04.2023 р. у справі № 280/3878/21 (адміністративне провадження № К/990/22251/22) щодо виплати одноразової допомоги

«Позивач зазначив про те, що йому встановлено третю групу інвалідності з причин отримання поранення, отриманого в результаті нещасного випадку, пов’язаного з проходженням військової служби. Позивач вважає, що та обставина, що під час отримання поранення він перебував у стані алкогольного сп’яніння не впливає на його право на отримання такої допомоги, оскільки жодним документом не підтверджено причинно-наслідкового зв’язку між пораненням та перебуванням у стані алкогольного сп’яніння.

Як убачається з матеріалів справи та встановлено судами попередніх інстанцій, з довідки про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) військової частини НОМЕР_2 від 24 квітня 2019 року № 394 вбачається, що: «06 жовтня 2018 року о 17:44, на вогневій позиції від нп. Чермалик Донецької області перебуваючи в нетверезому стані (що підтверджується результатом від 10 жовтня 2018 року № 2549 хіміко-токсилогічного дослідження біологічних середовищ людини на кількісну наявність спирту етилового кількості 2,84% г/дм) на службі під час виконання бойового завдання військовослужбовець ОСОБА_1 внаслідок виникнення суперечки з військовослужбовцем солдатом ОСОБА_2, який також перебував у стані алкогольного сп’яніння, отримав вогнепальне поранення область грудної клітини…

Отже, суди дійшли правильного висновку, що на час отримання поранення, позивач перебував у стані алкогольного сп’яніння.

Ураховуючи вищенаведене, колегія суддів погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій, що наявні обґрунтовані підстави для відмови позивачу в нарахуванні та виплаті одноразової грошової допомоги на підставі пп. «б» ч. 1 ст. 16-4 Закону № 2011-ХІІ, що, в свою чергу, свідчить про відсутність протиправних дій відповідача у спірних правовідносинах і про відсутність підстав для задоволення позову».

 1. Постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 22.02.2024 р. у справі № 420/1427/23 (адміністративне провадження № К/990/24796/23) щодо щомісячної надбавки

«В обґрунтування позовних вимог вказано, що відповідач суттєво порушив права позивача на виплату грошового забезпечення, оскільки не здійснив виплату грошового забезпечення на підставі Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07 червня 2018 року № 260, визначивши щомісячну надбавку за особливості проходження служби у розмірі 10% замість 65%.

У цьому випадку визначення розміру щомісячної надбавки за особливості проходження служби є дискреційними повноваженнями Міністра оборони України, окрім того, при визначенні розміру враховується наявний фонд грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України.

Рішення Міністра оборони України від 26 березня 2018 року № 248/1479 (далі – рішення № 248/1479) встановлено мінімальний розмір надбавки за особливості проходження служби 10%.

Відповідно до пункту 7 рішення № 248/1479 установлено військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) щомісячно виплачувати надбавку за особливості проходження служби у відсотках до посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років у залежності від складності та важливості виконуваних обов’язків. Установлено базовий (мінімальний) розмір цієї надбавки для осіб офіцерського складу та осіб рядового, сержантського та старшинського складу 10%. Окремим категоріям військовослужбовців базовий розмір цієї надбавки збільшується на відповідний коефіцієнт (згідно з Додатком 2 до телеграми).

Із приписів Порядку № 260 та рішення № 248/1479 вбачається, що базовий розмір спірної надбавки збільшується залежно від складності та важливості виконуваних особою обов’язків посади».

author-img

Femida.ua

редакція Femida.ua