Кабмін виділив 1,5 млрд грн на житло для переселенців: доступна нерухомість
/ 11 Березня 2026 11:00
2 хв читати
Уряд ухвалив постанову про формування житлових фондів для ВПО
Кабінет Міністрів України ухвалив постанову №301 від 6 березня 2026 року, що визначає механізм надання та використання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам для формування фондів житла для тимчасового або підтриманого проживання евакуйованих та внутрішньо переміщених осіб.
Документ передбачає створення та ремонт житла для переселенців, переобладнання нежитлових приміщень у житлові, а також закупівлю будівельних матеріалів, модульних будинків і каркасно-щитових конструкцій для швидкого розміщення людей.

Як розподілятимуться кошти між регіонами
Постанова встановлює механізм розподілу субвенції між областями з урахуванням потреб регіонів.
70% коштів розподілятимуться пропорційно кількості внутрішньо переміщених осіб, зареєстрованих у регіонах станом на 1 січня 2026 року. Ще 30% — пропорційно кількості місць тимчасового проживання для ВПО.
У 2026 році частину коштів спрямують на реконструкцію, ремонт або будівництво місць тимчасового проживання для переселенців. Також фінансуватиметься створення та відновлення житлового фонду для тимчасового проживання ВПО та інших соціально незахищених категорій населення, а також переобладнання нежитлових приміщень у житлові.
Особливі умови для прифронтових областей
Для регіонів, які найбільше постраждали від війни — Дніпропетровської, Запорізької, Миколаївської, Сумської, Харківської, Херсонської, Чернігівської та Луганської областей — передбачено повне фінансування робіт за рахунок державної субвенції.
Для інших регіонів діятиме механізм співфінансування: до 90% витрат покриватиметься державним бюджетом, а не менше 10% мають забезпечити місцеві бюджети.
На що заборонено витрачати субвенцію
Постанова також визначає чіткі обмеження щодо використання коштів. Зокрема, субвенцію не можна спрямовувати на виплату зарплат персоналу, утримання житлових фондів, розробку індивідуальних будівельних проєктів або інші витрати, не передбачені документом.
Місцеві органи влади повинні щомісяця звітувати про використання коштів та стан житлових фондів, а обласні державні адміністрації здійснюватимуть контроль за розподілом субвенції.
1,5 млрд грн на житло для переселенців
Загалом у 2026 році уряд планує спрямувати 1,5 млрд гривень на забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб.
З них 1 млрд грн піде на ремонт і переобладнання місць тимчасового проживання, а ще 500 млн грн — на придбання будинків у сільській місцевості для переселенців.
Найбільші обсяги фінансування отримають регіони з найбільшою кількістю переселенців. Зокрема, понад 115 млн грн передбачено для Дніпропетровської області та понад 107 млн грн — для Харківської.