Поновлення пенсії при перебуванні за кордоном: покроковий алгоритм дій

23 хв читати

Українці, які у зв’язку зі збройною агресією рф були вимушені виїхати за кордон, наразі часто стикаються із проблемою припинення виплати пенсії. Чи справді українці за кордоном не мають права на одержання пенсії, чи можливо її поновити? З цими питаннями комплексно розбирався Юридичний порадник для ВПО.
Так, стаття 49 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (далі – Закон) визначає перелік випадків, коли виплата пенсії припиняється за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду:
▪️ якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;
▪️ у разі смерті пенсіонера;
▪️ у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;
▪️ в інших випадках, передбачених законом.
Приписи ст.ст. 49 та 51 Закону про те, що однією з підстав припинення пенсії є проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, визнані неконституційними, а отже не підлягають застосуванню.
Водночас, під час воєнного стану непоодинокі випадки, коли у разі виїзду за кордон виплата пенсії де факто призупиняється.
Це обумовлено низкою обставин, зокрема потребою держави знати напевне, що людина є живою, не проживає на території держави-агресора тощо.
Так, поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з’ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати.
На цьому етапі варто зазначити, що залежно від обставин можуть існувати різні ситуації:
– людина виїхала за кордон на постійне місце проживання;
людина виїхала тимчасово і скористалася тимчасовим захистом у звʼязку із збройною агресією.
Для пенсіонерів, які виїжджають за кордон на постійне місце проживання, існує окрема процедура: до заяви про виплату особі пенсії у зв’язку з виїздом за кордон подається “закордонний” паспорт з відповідним записом про виїзд на постійне місце проживання за кордон, паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства, та документ про зняття з обліку особи за задекларованим/зареєстрованим місцем проживання (перебування) в Україні у зв’язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон.
Якщо ж мова йде про тимчасовий виїзд пенсіонера за кордон у пошуках тимчасового захисту, то поновити виплату пенсії, перебуваючи за кордоном можна наступним чином.
Відповідно до постанови Правління Пенсійного фонду №21-1 від 20.04.2023 р. особи, які у зв’язку з агресією рф тимчасово проживають за кордоном та отримали тимчасовий захист, або статус біженця у період дії воєнного стану в Україні та протягом 3-ох наступних місяців після місяця, в якому його буде припинено чи скасовано, можуть направити заяву про поновлення виплати пенсії та документи, необхідні для її поновлення, засобами поштового зв’язку.
До заяви додаються:
копія документа / документів про отримання тимчасового захисту або статусу біженця, реєстрацію їх місця тимчасового проживання / перебування за кордоном;
оригінал документа про посвідчення факту, що фізична особа є живою, виданий консульською установою України за кордоном;
– копія паспорта громадянина України.
Додані до заяви про поновлення виплати пенсії копії документів повинні бути засвідчені дипломатичним представництвом або консульською установою України або нотаріально.
Документи, викладені іноземною мовою, повинні бути перекладені на українську та засвідчені у встановленому порядку
Зверніть увагу! Днем звернення за поновленням виплати пенсії вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місяця відправлення заяви.
Окремого коментаря потребує ситуація із призупиненням виплати пенсій пенсіонерам, які були ВПО “першої хвилі”, але у звʼязку із виїздом за кордон відмовилися від довідки ВПО/їм було скасовано довідку. Правозахисній спільноті відома проблема щодо неможливості таким категоріям пенсіонерів відновити виплату пенсії без прибуття до пенсійних органів особисто на території України. Сподіваємося, що найближчим часом це питання буде врегульоване законодавцем.

Без автора