Що робити, якщо батьки перешкоджають бабусі й дідусю спілкуватися з онуками?

1 хв читати

Батьки перешкоджають бабусі й дідусю спілкуватися з онуками? Уповноважений Верховної Ради України з прав людини роз’яснив, що робити в такій ситуації.

Дане питання окреслене насамперед Сімейним кодексом України, норми якого регулюють сімейні особисті немайнові та майнові відносини між бабою, дідом, прабабою, прадідом та внуками, правнуками. Відповідно до статті 257 СК бабуся й дідусь, прабабуся й прадідусь мають право спілкуватися зі своїми внуками, правнуками та брати участь у їх вихованні. Батьки чи інші особи, з якими проживає дитина, не мають права перешкоджати цьому.

Якщо батьки дітей стоять на заваді спілкуванню з онуками – є два варіанти усунення перешкод:

  1. звернутися із заявою до органу опіки та піклування про захист прав та інтересів малолітніх або неповнолітніх чи повнолітніх непрацездатних онуків (ст. 258 СК). Органи опіки й піклування  визначать способи участі бабусі/дідуся у спілкуванні з дитиною й години відвідування;
  2. судовий розгляд. Якщо протягом 10 днів батьки не виконують обов’язкове до виконання рішення органів опіки й піклування, бабуся/дідусь мають право на звернення до суду з відповідним позовом (ст. 263 СК).

Які ще права мають бабуся й дідусь щодо виховання онуків:

  • якщо батьки не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров’я, забрати дитину мають право її баба, дід, інші родичі з дозволу органу опіки та піклування;
  • у випадку позбавлення батьківських прав, якщо дитина не може бути передана другому з батьків, бабуся й дідусь мають переважне право перед іншими особами на передання їм дитини;
  • баба і дід мають право на захист прав внуків – можуть звернутися до органу опіки та піклування, суду, органів прокуратури, внутрішніх справ тощо.

СК закріплює обов’язок особи піклуватися про бабу, діда, прабабу, прадіда. Водночас обов’язку баби, діда, прабаби, прадіда піклуватися про внуків не закріплено законодавством.

Без автора