У МЗС України прокоментували ухвалення Парламентською асамблеєю ОБСЄ Бухарестської декларації

2 хв читати

Міністерство закордонних справ України вітає ухвалення 3 липня Літньою сесією Парламентської асамблеї (ПА) ОБСЄ підсумкового документа – Бухарестської декларації Асамблеї, а також ініційованої Постійною делегацією Верховної Ради України в ПА ОБСЄ резолюції «Безпека та геополітичні виклики в регіоні ОБСЄ: десять років збройної агресії російської федерації проти України», яка є складовою частиною Декларації.

У резолюції «Безпека та геополітичні виклики в регіоні ОБСЄ: десять років збройної агресії російської федерації проти України», серед іншого, Асамблея засуджує агресивну війну рф проти України, яка триває вже 10 років, підтверджує невизнання спроби анексії росією АР Крим та м. Севастополь, окупації частин Донецької, Луганської, а з 2022 р. – Запорізької та Херсонської областей, невизнання так званих виборів президента росії на тимчасово окупованих територіях України; засуджує систематичні атаки росії на цивільні об’єкти та цивільну інфраструктуру України, злочини проти людяності, які вчиняє росія проти народу України, насильницьку депортацію українських цивільних громадян, зокрема дітей, до рф, що було задокументовано у звіті московського механізму ОБСЄ у 2024 р.

ПА ОБСЄ прямо називає екоцидом руйнування російськими збройними силами навколишнього середовища України. Асамблея визнає, що агресія рф проти України несе загрозу ядерним об’єктам України, має руйнівні наслідки для економічного розвитку України.

Окремо, у резолюції зазначено підтримку ПА ОБСЄ Формули миру Президента України Володимира Зеленського як єдиного та реалістичного плану, спрямованого на відновлення сталого, справедливого та триваючого миру на основі Статуту ООН та норм міжнародного права. Асамблея визнає право України на самозахист від агресії відповідно до Статуту ООН та закликає країни-члени ПА ОБСЄ продовжувати допомагати Україні, в тому числі надавати їй військову допомогу. Вітається створення міжнародного Реєстру збитків як міжнародного компенсаційного механізму відшкодування збитків, заподіяних агресією рф.

Ще одним ключовим положенням української резолюції є визнання Асамблеєю, що дії збройних сил російської федерації та її політичного та військового керівництва під час повномасштабного військового вторгнення в Україну, що розпочалося 24 лютого 2022 року, як розширення триваючої збройної агресії проти України з лютого 2014 року, становлять геноцид проти українського народу.

ПА ОБСЄ закликає держави-учасниці ОБСЄ приєднатися до Міжнародної коаліції за повернення українських дітей, а також домогтися звільнення українських військовополонених, цивільних осіб та дітей, закликає сприяти створенню Спеціального трибуналу за злочин агресії проти України.

Новим важливим елементом резолюції є відзначення важливості для ПА ОБСЄ та Головування ОБСЄ зайняти рішучу позицію щодо запуску процесу, що веде до виключення російської федерації з огляду на її незаконну, неспровоковану та невиправдану агресивну війну та звірства, які зруйнували не лише основи Гельсінкського заключного акта, але й самі основи гуманності та гідність, на чому неодноразово наголошував Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

Відзначаємо схвалення резолюцій трьох Загальних Комітетів ПА ОБСЄ, в яких ПА ОБСЄ, серед іншого, підтверджує свою підтримку суверенітету та територіальної цілісності України у міжнародно визнаних кордонах та у питанні де-окупації АР Крим та м. Севастополь, а також повного виведення російських збройних сил з території України, закликає парламенти держав-учасниць ОБСЄ забезпечити продовження політичної, фінансової, гуманітарної та військової підтримки України для відсічі російської агресії.

Бухарестська декларація містить низку резолюцій, ініційованих парламентськими делегаціями інших країн-членів Асамблеї, які висвітлюють пріоритетні питання для нашої держави у протидії триваючій російській агресії та засвідчують демонстрацію солідарності парламентів країн регіону ОБСЄ.

Схвалення Бухарестської декларації вкотре підтвердило єдність міжнародної спільноти в засудженні російської агресії проти України та продемонструвало потужну політичну підтримку Україні, рішучість членів парламентів регіону ОБСЄ залишити росію в міжнародній ізоляції, допоки не буде припинено збройну агресію проти України, виведено окупаційні війська з української території у міжнародно визнаних кордонах, включно з Автономною Республікою Крим та м. Севастополь, та не притягнено винних до відповідальності згідно з міжнародним правом.

Довідково

Повний текст Бухарестської декларації ПА ОБСЄ розміщено за посиланням.

Без автора