Ухвала слідчого судді щодо скасування арешту майна, постановлена за ст. 174 КПК, не підлягає апеляційному оскарженню

1 хв читати

Ухвала слідчого судді про повне або часткове скасування арешту майна чи про відмову в скасуванні арешту майна, постановлена в порядку ст. 174 КПК України, не підлягає апеляційному оскарженню.

Такий висновок зробила об’єднана палата Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду у постанові від 20 травня 2024 року у справі № 712/191/23 (провадження № 51-3208кмо23).

У касаційній скарзі представник особи, на майно якої накладено арешт, вказував, що ухвала слідчого судді про скасування арешту майна або про відмову в такому скасуванні призводить до таких же правових наслідків, як і ухвала про арешт майна, тому вважав, що апеляційному оскарженню підлягають не лише ухвали слідчого судді про арешт майна або про відмову в ньому, але й ухвали про скасування або про відмову в скасуванні арешту майна.

Відмовляючи в задоволенні касаційної скарги, об’єднана палата Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду зазначила, що перелік ухвал слідчого судді, які можуть бути оскаржені під час досудового розслідування в апеляційному порядку, визначено в ст. 309 КПК України. Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 309 КПК України до цього переліку належать ухвали слідчого судді про арешт майна або відмову в ньому. Ухвали слідчого судді про відмову в скасуванні арешту майна, постановлені в порядку ст. 174 КПК України, до цього списку не належать. При цьому відмова у скасуванні арешту майна не позбавляє особу права звернутися до суду з повторним клопотанням про скасування арешту майна в порядку ст. 174 КПК України як на досудовому розслідуванні, так і під час судового провадження.

Встановлення законодавцем такого обмеження права на апеляційне оскарження рішень слідчих суддів має легітимну мету, не порушує принципу пропорційності між гарантованими правами особи у ст. 1 Додаткового протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та суспільною необхідністю, а також відповідає принципу правової визначеності.

За таких обставин ухвали слідчого судді про відмову в скасуванні арешту майна, і про повне або часткове скасування арешту майна відповідно до положень п. 9 ч. 1 ст. 309 КПК України у взаємозв’язку зі статтями 170, 173, 174 КПК України апеляційному оскарженню не підлягають.

 

author-img

Femida.ua

редакція Femida.ua