В адвокатурі знайшли порушення гарантій захисту у процедурі in absentia із залученням адвокатів системи БПД

post-img

2 хв читати

З початком повномасштабного вторгнення істотно зросла кількість злочинів проти основ національної безпеки. Оскільки підозрювані частіше за все знаходяться за межами України, розслідування здійснюється in absentia із залученням адвокатів системи БПД.

Практику організації надання безоплатної правничої допомоги в таких провадженнях проаналізували у Комітеті Національної асоціації адвокатів України з питань БПД та виклали у звіті, який минулого тижня презентувала НААУ.

Про це повідомляє Національна асоціація адвокатів України.

Зокрема, у документі відзначаються факти систематичної реалізації органами системи БПД неконструктивних позицій:

  • під час спільного заходу за участю представників адвокатури директором Координаційного центру з надання правничої допомоги (КЦ) публічно висловлено позицію звинувачення адвокатів, котрі беруть участь в кримінальних провадженнях за відсутності підозрюваного (обвинуваченого) в порушенні Правил адвокатської етики.
  • КЦ робить висновки про узгодження чи неузгодження позиції з клієнтом виключно на підставі факту наявності особистої зустрічі адвоката з клієнтом. Фактично підозрювані позбавляються можливості узгодити позицію з адвокатом по телефону чи будь-яким іншим способом. Адвокатів примушують до особистих зустрічей, оскільки можливість надання правничої допомоги особі, з якою не було особистої зустрічі, заперечується.
  • органи БПД створювали нестабільність в правилах строку дії доручень в справах, де проводилось спеціальне досудове розслідування.
  • представники КЦ публічно заявляють про те, що із закінченням спеціального досудового розслідування повноваження адвоката припиняються. За дорученням, виданим на стадії досудового розслідування, у адвоката відсутні повноваження на участь у підготовчому судовому засіданні. Така позиція КЦ спричинила тотальне занепокоєння адвокатів та зумовила масові відкладення судових розглядів для актуалізації повноважень захисників.
  • у висловлених КЦ позиціях потенційно наявна загроза здійснення тиску на право адвоката обрати таку процесуальну позицію по справі, котра полягає в самостійній участі в засіданні за відсутності клієнта, заявленні слідчому судді про те, що клієнту невідомо про подане клопотання, про порушення способу повідомлення підозрюваного тощо. У таких випадках оплата участі адвоката в судовому засіданні виявляється під загрозою, а клієнт БПД обмежується у своїх правах порівняно з клієнтом адвоката за договором. Проблему було вирішено за втручання НААУ. Рада адвокатів України рішенням від 27.12.2022 №183 затвердила Роз’яснення щодо участі адвокатів у кримінальних провадженнях за відсутності підозрюваного, обвинуваченого, після якого центри БПД припинили таку негативну практику.

Належним способом вирішення окреслених проблем у звіті називається оптимізація кримінального процесуального законодавства за участі адвокатури, а також налагодження конструктивної співпраці органів БПД з адвокатами з метою узгодження позицій в подібних нових і складних ситуаціях.

author-img

Femida.ua

редакція Femida.ua