В Україні хочуть змінити правила скасування дозволів на будівництво: що пропонує Мінрозвитку
/ 24 Червня 2026 11:46
2 хв читати
Міністерство розвитку громад та територій спільно з Державна інспекція архітектури та містобудування України готує законопроєкт, який має суттєво змінити правила у сфері будівництва. Йдеться про обмеження можливості скасування дозвільної документації після фактичного старту будівельних робіт.
Про це заявила заступниця міністра розвитку громад та територій Наталія Козловська під час будівельного конгресу в Києві.
За її словами, сьогодні в Україні містобудівні умови та обмеження (МУО), а також дозволи на виконання будівельно-монтажних робіт можуть бути скасовані на будь-якому етапі — навіть після завершення будівництва та введення об’єкта в експлуатацію. Така правова невизначеність створює серйозні ризики для інвесторів та забудовників.
У Мінрозвитку пропонують запровадити європейську модель правового захисту: встановити чіткий строк для оскарження дозвільних документів. Попередньо йдеться про шестимісячний термін із моменту початку реалізації проєкту. Після його завершення дозвіл більше не зможе бути скасований.
За словами Козловської, це дозволить убезпечити інвестиційні проєкти від зовнішнього тиску, зокрема через судові позови з боку громадських організацій або інших суб’єктів, які можуть поставити під сумнів уже погоджену документацію.
Водночас ініціатива вже викликала суспільну дискусію та критику з боку частини громадського сектору, особливо на тлі попередніх суперечок довкола законопроєкту №5655, який стосувався містобудівної реформи.
Наразі документ перебуває на стадії напрацювання та, за словами представників міністерства, має бути внесений до уряду як урядовий законопроєкт.