В Україні може завершитися епоха дешевих кредитів: програму «5-7-9%» готують до змін

post-img

2 хв читати

В Україні поступово завершується період наддешевого кредитування для бізнесу, а державна програма «5-7-9%» може зазнати суттєвої трансформації. Про це свідчать сигнали від уряду, банківського сектору та фінансових експертів, які дедалі частіше говорять про зростання вартості ресурсів і обмежені можливості держави компенсувати пільгові ставки.

Економісти наголошують, що програма ефективно працювала в умовах низької облікової ставки та масштабної державної підтримки. Однак нині економічна ситуація змінилася: вартість фінансування зростає, а навантаження на державний бюджет посилюється через війну та потребу у фінансуванні оборонного сектору.

На цьому тлі уряд розглядає кілька варіантів реформування програми. Серед основних сценаріїв — перехід до більш цільового фінансування, яке буде орієнтоване насамперед на виробничі підприємства, експортерів та критично важливі галузі економіки.

Також обговорюється можливість скорочення державної компенсації відсоткових ставок. У разі ухвалення такого рішення кредити для бізнесу можуть стати дорожчими, а вимоги до позичальників — жорсткішими.

Банки вже фіксують підвищений попит на кредити за чинними умовами. Підприємці намагаються встигнути оформити фінансування до можливого перегляду правил та підвищення ставок.

Водночас представники фінансового сектору попереджають: подорожчання кредитних ресурсів може негативно вплинути на інвестиційну активність малого та середнього бізнесу, який залишається одним із ключових драйверів економічного відновлення країни.

Експерти зазначають, що майбутнє програми «5-7-9%» значною мірою залежатиме від стану державного бюджету, темпів відновлення економіки та обсягів міжнародної фінансової допомоги, яка частково покриває витрати на пільгове кредитування.