Rasons Legal – професіоналізм, досвід, історія успіху

Плескун Віктор

Керуючий партнер компанії "Rasons Legal"

Розкажіть про створення компанії Rasons Legal – як та чому виникла така ідея?

 Насправді, ми розпочали думати про створення компанії практично одразу після повномаштабного вторгнення росії в Україну. Це стало для мене та моїх партнерів, Гії Гецадзе і Дар’ї Гаврилиці, певним професійним викликом. Ще до створення ми всіляко допомагали, в першу чергу як відповідальні громадяни, різним благодійним фондам та громадським організаціям. І це була не лише юридична допомога. Дуже швидко прийшло розуміння, що зараз саме той момент, коли бізнес потребує нашої підтримки. Як показав час, ми прийняли правильне рішення, адже наразі обслуговуємо широке коло клієнтів і самостійно створюємо робочі місця.

Як формувалася команда?

Основа нашої команди – професійні юристи з великим практичним досвідом роботи, які працювали пліч-о-пліч довгий час, були і є не лише колегами, а й друзями, які мають однакові цінності та погляди. Наразі ми фокусуємося на залученні до команди талановитих юристів та даємо їм усі можливості для професійного, кар’єрного й особистісного росту.

Для прикладу, ми пишаємося тим, що вже зараз з нами працюють такі молоді та надзвичайно мотивовані юристи, як Олег Лигін та Юлія Кінєва. Вони не лише професіонали своєї справи, які щоденно на найвищому рівні супроводжують наших клієнтів, але й приділяють багато свого часу pro bono підтримці громадських об’єднань та благодійних фондів, які щоденно допомагають Захисникам і Захисницям України.

Який спектр юридичної допомоги Rasons Legal пропонує своїм клієнтам?

Ми пропонуємо максимально широкий спектр юридичних послуг. Консультуємо наших клієнтів, в першу чергу, з корпоративних та договірних питань, податкового законодавства, трудових відносин, захисту прав інтелектуальної власності, інвестування та диверсифікації бізнесу. А  клієнтам, які є суб’єктами первинного фінансового моніторингу, пропонуємо повний консультаційний супровід з питань практичного застосування законодавства у цій сфері діяльності.

Маємо успішний практичний досвід роботи, зокрема, в галузях нерухомості, будівництва, страхування, фінтех, лізингу (оренди) та IT індустрії.

Однак, ми ніколи не зупиняємось, постійно рухаємося вперед та розширюємо свої горизонти, зростаємо разом з потребами наших клієнтів.

Відомо, що компанія реалізує освітні проєкти у співпраці з провідними університетами та надає безкоштовні послуги благодійним некомерційним організаціям.

Наш старший партнер Гія Гецадзе, який, до речі, свого часу був деканом та професором Тбіліського державного університету ім. Іллі, читає публічні лекції українським студентам. Нажаль, в час війни це лише онлайн лекції. Не так давно Гія провів лекцію на тему «Що таке право» для студентів Національної академії статистики, обліку та аудиту.

Щодо благодійних організацій, наша команда надає pro bono підтримку, зокрема, БФ «Дігнітас», БФ «БОН», ГО «Пацієнти України». Той вклад, який вони роблять в забезпечення наших Захисників і Захисниць на фронті, їх реабілітацію та оздоровлення, важко переоцінити. Ми раді, що маємо можливість приєднатися до цієї надважливої роботи разом з рушійною силою цих організацій, зокрема, Любою Шипович та Марією Берлінською, Орестою Бріт, Інною Іваненко, Марією Грішиною та багатьма іншими надзвичайно достойними громадянами нашої країни.

Серед іншого, ваша компанія допомагає клієнтам диверсифікувати свій бізнес в Україні та за кордоном.   

Так, ми активно консультуємо наших клієнтів з цих питань. Зокрема, щодо будівельних проєктів на території Грузії, а також інвестування в рітейл та ресторанний бізнес у різних юрисдикціях.

Чи є сьогодні тиск на бізнес з боку влади, правоохоронців?

Втручання правоохоронних органів в діяльність бізнесу, на жаль, має місце. Але це комплексне питання, що потребує глобальних змін на законодавчому рівні. Наша команда активно співпрацює за цим напрямком з народними депутатами України та представниками виконавчої гілки влади. Старший партнер Гія Гецадзе має багаторічний та успішний досвід в напрямку законотворчості та впровадження в життя фундаментальних змін. Тому ми постійно pro bono консультуємо з цих питань, з метою наближення українського законодавства до європейських цінностей.

Окремим напрямом діяльності Rasons Legal є консультування з питань застосування законодавства у сфері фінмоніторингу, зокрема компаніями, що знаходяться під регуляторним наглядом НБУ: банки, фінансові компанії, страхові компанії, факторингові та лізингові компанії, оператори платіжних систем. Наскільки жорсткішою стала наглядова політика регулятора від початку війни та як багато компаній звертаються сьогодні з цього приводу?

Якщо говорити про банківський та небанківський фінансовий сектор, то жорсткішою наглядова політика стала ще до повномасштабного вторгнення та введення в дію воєнного стану.

Це пов’язано, перш за все, з набранням чинності в 2020 році Закону про легалізацію, що є результатом реалізації рекомендацій ФАТФ, імплементації в законодавство України вимог європейських директив, тобто приведення у відповідність сфери фінансового моніторингу до міжнародних стандартів.

Замість Нацкомфінпослуг ми отримали НБУ з незрівнянно більшими повноваженнями та жорсткішим регуляторним підходом.

Під час воєнного стану набрало чинності положення, що регулює реалізацію санкцій, зокрема було введено нові поняття, уточнені деякі вимоги, визначені порядки дій щодо застосування відповідних санкцій. Тому не можу сказати, що саме під час війни регуляції стали жорсткішими чи навпаки. Хіба що було збільшено розміри штрафних санкцій для банківських установ за найпоширеніші порушення. Але, мені здається, що цим уже нікого не здивуєш. Підхід до формування розмірів штрафних санкцій для бізнесу є глобальною проблемою українського ринку.

Насправді, фінмоніторинг не такий страшний «звір», щоб його боятися. Достатньо заручитися підтримкою професіонала – і можна спати спокійно. До речі, цим напрямком у нашій команді керує Олена Лямцева, високоваліфікований спеціаліст з багаторічним досвідом роботи на ринку банківських та небанківських фінансових установ.

Ваш сервіс включає повне юридичне обслуговування компаній з моменту їх створення: реєстрація юридичної особи, взяття юридичної особи на облік в податкових органах тощо. Як вплинула війна на законодавство у цій сфері? Наскільки складно сьогодні створити компанію та пройти усі юридичні процеси?

Незважаючи на війну та велику кількість російських кібератак, процес створення бізнесу не ускладнився. Наші реєстри та онлайн сервіси витримали, працюють в штатному режимі.

У Rasons Legal багатий досвід з реформування юридичної освіти, проведення судової реформи та законотворчості у різних напрямах.  Як ви бачите процес реформування та модернізації системи юридичної освіти в Україні?

Ми повинні кардинально змінити та удосконалити систему юридичної освіти в Україні.

В першу чергу, вже з першого курсу студенти повинні отримувати практичні знання разом із теоретичними. В нашому надзвичайно швидкоплинному світі молодь повинна отримувати більше саме практичних навиків та покращувати логіку мислення. Для цього варто почати зі створення якісних юридичних клінік при кожному вищому навчальному закладі юридичного спрямування. Світ змінюється на очах. Людство переходить в цифрову еру, законодавство також змінюється кожного дня.  Тому студенти повинні отримувати навики для швидкої адаптації до нових реалій. Молодь не зможе якісно працювати, якщо отримуватиме лише суху теорію.

Не варто забувати про навчання студентів етичним нормам та цінностям, адже це невід’ємний і обов’язковий критерій для професійного юриста.

Якими якостями повинен володіти молодий юрист, щоб стати частиною команди  Rasons Legal?

Професіоналізм, порядність, вміння працювати в команді та прагнення до саморозвитку.

Як можете наразі охарактеризувати роботу вітчизняної судової системи?

В нашій судовій системі працює багато професіоналів. Однак, є судді, які випадково потрапили в систему. З іншого боку, справа не лише в індивідах. Наша ускладнена структура і система судової влади не дає бізнесу швидко і якісно отримувати результат. Ми не повинні щорічно збільшувати кількість суддів, нам варто піднімати якість судових рішень. В тому числі, на законодавчому рівні, ми повинні спрощувати процеси судочинства, усувати бюрократичні механізми, шляхом ліквідації принципу інституціональної підсудності та залишення лише територіальної. Почати можна, наприклад, зі скасування Господарського кодексу. Але це вже тема для окремого детального обговорення.

Розкажіть про найцікавіший останній кейс компанії.

Розповім про цікавий і актуальний у цей час кейс, у вирішенні якого наші юристи брали безпосередню участь разом з ініціатором цього питання – Благодійним фондом «Дігнітас».

Впевнений, що всі ми розуміємо, яку титанічну роботу роблять волонтери. Їх внесок у розвиток матеріально-технічного забезпечення армії неоціненний. Люди довіряють конкретній особі, а вона, в свою чергу, створює собі аудиторію та збирає донати для війська. Класична схема в сучасних умовах. Проте, є певні юридичні тонкощі в такій формі благодійництва.

Чинною постановою Кабінету Міністрів України № 112 від 24.02.2016 затверджено перелік засобів і товарів (робіт, послуг), сума (вартість) благодійної допомоги для закупівлі яких не включається до оподаткованого доходу платників податку на доходи фізичних осіб. Згоден, звучить складно, тому спробую пояснити простіше.

Згідно із чинним законодавством, якщо фізична особа (волонтер) отримує гроші на свою картку, це вважається її доходом. Відповідно має бути сплачений податок на доходи фізичних осіб 18% та військовий збір 1,5%.

Вищезгаданою постановою КМУ якраз і визначено конкретний перелік товарів, збираючи кошти на які волонтери звільняються від сплати відповідних податків та зборів. На превеликий жаль, такий перелік виявився неактуальним в умовах сьогодення, оскільки в ньому, для прикладу, були зазначені такі товари, як пенюари, плетені капелюхи, купальні халати, проте не було вказано дронів, антидронових рушниць, старлінків тощо, тобто найбільш запитуваних товарів з боку наших Захисників і Захисниць.

Однак, у тісній співпраці з БФ «Дігнітас», співробітниками низки міністерств та народними депутатами України, нам разом все ж вдалося розширити перелік відповідних товарів і закріпити це на законодавчому рівні. Переконаний, від цього виграли всі сторони.

Які плани на найближче майбутнє? 

План досить простий. В першу чергу, хочемо підвищувати якість та ефективність обслуговування. Нашим основним пріоритетом є орієнтованість на результат для наших клієнтів.

Нещодавно ми створили нову компанію Rasons Accounting, що спеціалізується на наданні професійних бухгалтерських послуг. Насправді, початковою метою не було створення окремої компанії, але практика показала, що для мінімізації затрат, підвищення якості і швидкості обслуговування клієнтів ми повинні бути більш гнучкими та підходити до вирішення клієнтських проблем комплексно.