В Україні планують суттєво збільшити допомогу сім’ям із дітьми з інвалідністю: виплати можуть сягати 71 тисячі гривень

post-img

4 хв читати

В Україні готують масштабну реформу державної підтримки дітей з інвалідністю та людей з інвалідністю з дитинства. З 2027 року пропонується суттєво збільшити грошові виплати та запровадити додаткові соціальні послуги для родин. Залежно від потреб сукупна підтримка окремої сім’ї може сягати 71 тис. грн на місяць.

Про заплановані зміни повідомив голова парламентського Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.

Водночас йдеться про законодавчі зміни, які ще мають пройти необхідні процедури. Тому заявлені суми не означають автоматичного призначення нових виплат усім сім’ям уже зараз.

Базова допомога — від 8 тисяч гривень

Реформа передбачає запровадження спеціальної базової величини, від якої розраховуватимуть соціальну допомогу.

З 2027 року її розмір має визначатися законом про Державний бюджет на відповідний рік, але передбачається, що він становитиме не менше 4 тис. грн.

Від цієї величини залежатиме розмір конкретних виплат. Зокрема, базова допомога для окремих категорій може становити щонайменше 8 тис. грн.

Для сімей, які виховують дітей з інвалідністю та мають право на надбавку за догляд, загальна грошова виплата може бути ще більшою.

Скільки передбачають на догляд

Для дітей, які мають найбільшу потребу у постійній сторонній допомозі, пропонується суттєво підвищити надбавки за догляд.

Передбачається:

  • для підгрупи А — щонайменше 8 тис. грн надбавки;
  • для підгрупи Б — щонайменше 4 тис. грн.

Таким чином, разом із базовою допомогою виплати можуть становити 12 тис. грн або 16 тис. грн, залежно від категорії та права на надбавку.

До 71 тисячі гривень: звідки така сума

Заявлені 71 тис. грн на місяць не є універсальною грошовою виплатою, яку отримуватиме кожна родина.

Йдеться про можливу сукупну вартість різних видів державної підтримки залежно від конкретних потреб дитини та сім’ї. Вона може включати як безпосередні виплати, так і фінансування соціальних послуг.

За наведеними розрахунками, загальний обсяг такої підтримки для окремих сімей може становити від 20 до 71 тис. грн на місяць.

Дітям, які постраждали від війни, хочуть збільшити допомогу

Окремі правила передбачають для дітей, інвалідність яких пов’язана з пораненнями чи іншими ушкодженнями внаслідок дії вибухонебезпечних предметів.

Для них державну соціальну допомогу пропонується збільшувати на 50% від основного розміру.

Також передбачається можливість одночасно отримувати державну соціальну допомогу у зв’язку з інвалідністю та пенсію у зв’язку з втратою годувальника, якщо дитина має право на обидва види підтримки.

Зміняться виплати дорослим з інвалідністю з дитинства

Реформа стосуватиметься і повнолітніх людей з інвалідністю з дитинства.

Мінімальні розміри допомоги пропонують встановити на рівні:

I група — від 8 тис. грн;
II група — від 4 тис. грн;
III група — від 3 тис. грн.

Для людей, які потребують стороннього догляду, передбачаються додаткові надбавки.

Для підгрупи А йдеться щонайменше про 8 тис. грн, для підгрупи Б — 4 тис. грн.

Одиноким людям з інвалідністю з дитинства II або III групи, які потребують постійного догляду, пропонують встановити надбавку щонайменше у 3 тис. грн.

Батькам дадуть можливість тимчасово передати догляд

Важлива частина реформи стосується не грошей, а соціальних послуг.

Зокрема, держава планує фінансувати послугу тимчасового відпочинку для батьків або інших людей, які постійно доглядають за дитиною з інвалідністю.

Це має дати можливість батькам на певний час передати догляд фахівцям, щоб відпочити, вирішити особисті справи або відновити ресурс.

Також планується фінансувати супровід дітей під час інклюзивного навчання та комплексні послуги розвитку і догляду.

Запровадять раннє втручання для дітей до чотирьох років

Ще одним напрямом стане комплексна соціальна послуга раннього втручання для сімей із дітьми від народження до чотирьох років.

Передбачається, що сім’я зможе отримувати комплексну підтримку фахівців у період, коли рання допомога може мати особливе значення для розвитку дитини.

Нова система має поєднати фінансову, соціальну, освітню та інші види підтримки.

За наявними планами, фінансування низки нових соціальних послуг має розпочатися з 2027 року та тривати протягом наступних п’яти років.

Водночас остаточні правила, суми та строки запровадження нової системи залежатимуть від проходження законодавчих процедур та ухвалення відповідних бюджетних рішень.

author-img

Черкасець Маріанна

Журналіст видання Femida.ua