Правила використання електронних грошей змінено

Національний банк України осучаснив регулювання ринку електронних грошей. Зміни передбачено постановою НБУ № 133, яка набрала чинності 15 вересня (втім, для банків передбачено перехідний період 6 місяців, щоб розробити та подати регулятору зміни до правил використання електронних грошей та привести свою діяльність у відповідність до нових вимог).

Серед ключових змін, передбачених новими правилами регулювання, наступні.

1. Необхідність ідентифікації користувачів електронних грошей

Банки повинні будуть здійснювати заходи з належної перевірки користувачів електронних грошей, у тому числі їх ідентифікацію та верифікацію, як і під час відкриття рахунків. Йдеться про клієнтів, які відкривають електронні гаманці, щоб здійснювати різні операції: купувати товари, платити за послуги тощо.

Крім того, перекази з використанням електронних грошей мають супроводжуватися інформацією про платника та отримувача.

Перевірка користувачів не потрібна, зокрема, якщо: ініціюється операція з електронними грошима, що здійснюється з використанням наперед оплаченої картки, та виконуються усі належні заходи щодо зменшення ризиків; здійснюється оплата товарів готівкою або за допомогою платіжної картки з використанням електронного гаманця (технічного/транзитного), що відкривається одноразово виключно для технологічного проведення цієї операції, за умови виконання емітентом відповідних вимог щодо супроводження переказу коштів інформацією відповідно до вимог законодавства.

2. Установлення нових лімітів для операцій з електронними грошима

Для ідентифікованих та верифікованих у повному обсязі користувачів електронних гаманців скасовано обмеження, встановлені раніше щодо сум електронних грошей, на які можуть здійснюватися розрахунки та перекази.

На поповнюваному електронному гаманці може зберігатися максимальна сума в розмірі 400 000 грн; на непоповнюваному – 5 000 грн.

3. Посилення вимог до банків-емітентів електронних грошей щодо контролю за діяльністю комерційних агентів

Як і раніше, емітентом електронних грошей в Україні може бути лише банк. Водночас небанківські фінансові установи та інші комерційні компанії можуть бути агентами та надавати послуги з розповсюдження електронних грошей, із поповнення електронних гаманців і здійснення розрахунків.

Щоб мінімізувати ризики неправомірного використання електронних грошей, посилено вимоги щодо контролю за діяльністю комерційних агентів. Зокрема, відтепер такі агенти:

  • зобов’язані відкривати в банка-емітента окремий поточний рахунок для здійснення агентської діяльності (крім агентів із розповсюдження та поповнення, що є банками, небанківськими фінустановами або одночасно є торговцями в програмі лояльності);
  • мають використовувати готівку, отриману в клієнта, виключно для внесення на окремий поточний рахунок і не можуть користуватися нею в інших цілях;
  • повинні підтверджувати кожну операцію з приймання готівки касовим документом;
  • не зможуть передавати свої повноваження за агентським договором іншим суб’єктам господарювання й фізичним особам.

Контроль за дотриманням порядку зарахування готівки агентами здійснюватиме банк-емітент.

4. Підвищення рівня захисту прав користувачів електронних грошей

Встановлено низку вимог до банків-емітентів електронних грошей. Зокрема, банк-емітент:

  • зобов’язаний перед укладенням договору з користувачем інформувати його про створення електронного гаманця та отримати його згоду;
  • не може надавати кредит із коштів, отриманих як передоплата за випущені електронні гроші;
  • повинен надати користувачу інформацію про найменування і місцезнаходження емітента та оператора; умови та порядок створення/використання електронного гаманця; порядок, способи здійснення переказів між користувачами – фізичними особами та оплати за товари електронними грошима; суму та порядок сплати комісійної винагороди користувачем, а також іншу інформацію;
  • не може залучати комерційних агентів для випуску електронних грошей.