Розлучення в умовах війни може ускладнюватися через окупацію та перебування за кордоном

Незважаючи на воєнний стан в Україні, право на припинення шлюбу не може бути обмежено, поінформували юристи системи БПД.

Розірвання шлюбу за законодавством можливе в судовому та позасудовому порядку. У разі наявності спільних неповнолітніх дітей розірвати шлюб можливо тільки за рішенням суду. Звернення щодо розвірвання шлюбу може бути обопільним або в однобічному порядку.

Позасудовий порядок (через відділи РАЦС)

Подати заяву можна онлайн за допомогою державного ресурсу dracs.minjust.gov.ua. Але для завершення процедури подружжю все одно доведеться відвідати відділ РАЦС офлайн.

Оформляється розлучення через місяць із дня звернення до органу. Вартість 0,5 НМДГ.

Мешканці окупованих населених пунктів та територій, де тривають бойові дії, наразі не мають можливості подати такі заяви, адже  місцеві відділи РАЦС не працюють. В такому випадку дізнайтеся, чи можете ви подати заяву онлайн або направити її поштою до іншого РАЦСу. Але навіть на окупованих територіях українські РАЦСи мають право видавати документи про розірвання шлюбу (ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»).

Судовий порядок

Позов про розірвання шлюбу подається за місцем проживання або перебування відповідача, або ж за вашим місцем реєстрації, якщо у вас на утриманні є неповнолітня дитина.

Якщо потрібний вам суд не працює, то на сайті Верховного Суду https://supreme.court.gov.ua/supreme/gromadyanam/terutor_pidsudnist/ ви можете дізнатися, який найближчий суд виконує його функції.

Якщо обидва з подружжя перебувають за кордоном і хочуть розлучитися і у них немає спільних неповнолітніх дітей, можна подати заяву про розірвання шлюбу до найближчої консульської установи України. Зразок заяви надають на місці. Із собою треба мати паспорти, ідентифікаційні коди та оригінал свідоцтва про шлюб. Але якщо у подружжя є спільні діти або одна зі сторін не згодна розлучатись, такі спори вирішуються у судовому порядку на території України.

Розірвання шлюбу, якщо один із подружжя перебуває на окупованій території

До повномасштабної війни це питання вирішувалося так: один із подружжя приїздив до найближчого міста на підконтрольну Україні територію і оформлював нотаріально засвідчену заяву до РАЦСу про розірвання шлюбу, передавав цю заяву іншому з подружжя і повертався додому.

Якщо за законом пара може розлучитися лише у судовому порядку – насамперед необхідно визначити суд, до якого ви можете звернутися. За загальним правилом, позов про розлучення подають в суд за зареєстрованим місцем перебування відповідача.

Проте є низка випадків, коли можна подати позов до суду за власним місцем перебування: на утриманні особи перебувають неповнолітні діти; за станом здоров’я або з інших поважних причин особа не можете виїхати до місця проживання відповідача (в позові зазначається причина).

Розірвання шлюбу з іноземцем 

У випадку розлучення через РАЦС іноземець має скласти заяву про розірвання шлюбу, нотаріально її засвідчити та переслати партнеру. Після цього партнер перекладає заяву на українську мову, нотаріально засвідчує та подає до РАЦСу. Якщо все оформлено правильно, жодних проблем не виникне.

У випадку розлучення через суд варто аналізувати: чи є між Україною та країною громадянства чоловіка або дружини міжнародний договір щодо вирішення цивільних та сімейних справ та як він врегульовує питання розлучення. Наприклад, якщо особа одружена з поляком, то розривати шлюб доведеться на території Польщі за місцевим законодавством. Якщо такого договору немає, то необхідно керуватися Законом України «Про міжнародне приватне право». Розірвати шлюб з іноземцем в Україні можна, якщо на території нашої держави відповідач має зареєстроване місце проживання чи перебування, а також, якщо шлюб укладався в Україні.