Домашні пологи – реальна альтернатива чи модний тренд?

post-img

2 хв читати

Законодавством України лікарям заборонено приймати пологи вдома. Втім, жінки мають право вибору, адже їм ніхто не може заборонити «довіритись природі», так як і нікого не можна примусово помістити в пологовий будинок. Недовіра лікарям, відсутність комфорту в пологових будинках та інші обставини зумовлюють жінок народжувати поза закладами охорони здоров’я.

Домашні пологи стають все більш модними у світі. Деякі українські жінки наслідують досвід європейських породіль, незважаючи на те, що на відміну від України, в більшості країн Європи домашні пологи дозволені та чітко врегульовані законодавством.

Наприклад, у Нідерландах веде вагітність та приймає  пологи дільничний спеціаліст з супроводу пологів, тому 40 % голландок народжують вдома.  В Німеччині вдома народжують 20 % жінок, акушерам на законодавчому рівні дозволено приймати пологи вдома. Велика Британія дозволяє приймати пологи дільничним акушеркам, так званим midwife. Міністерство охорони здоров’я не несе відповідальність за їх діяльність, попри те, направляє   акушерок на практику в пологовий будинок,  після чого останні повинні здати іспит на підтвердження своєї кваліфікації. Яяк наслідок, 18 % жінок народжують вдома, але у всіх випадках біля будинку чергує швидка чи реанімомобіль.

Але у нашій державі не все так просто.

В Україні жінки не можуть викликати на домашні пологи акушерку, оскільки останнім заборонено законодавством приймати пологи поза закладами охорони здоров’я.

На домашніх пологах вагітним часто допомагає так звана доула, яка надає психологічну, інформаційну, побутову допомогу але при цьому ніяк не може втручатись в процес пологів. Більшість з них не мають медичної освіти. Щоб стати дохлою, потрібно закінчити курси та отримати відповідний сертифікат.  У разі виникнення ускладнень при пологах, така помічниця не надасть медичну допомогу, а лише буде морально підтримувати жінку, яка народжує. Тобто, доула – це своєрідний психолог, не більше.

Є різні бачення відносно вибору жінками способу народження дитини. Як зазначила в одному з інтерв’ю керівник Центру свідомого батьківства «Дівія», акушер-гінеколог Наталя Якимчук: «Якщо жінка хоче народжувати вдома, відкидаючи медицину, то має бути готова до відповідних наслідків».

На Генеральній Асамблеї ООН 4 жовтня 2019 року була озвучена доповідь стосовно акушерського насилля в світі. В ній зазначалося про жорстоке відношення до жінок при наданні медичних послуг при пологах.

Отже, при прийнятті рішення стосовно місця пологів потрібно чітко розуміти всі можливі наслідки, плюси та мінуси.

«Узаконення» новонародженого

І все ж таки, що робити, якщо ви народили вдома і потрібно «узаконити» немовля?

Існує два способи. Перший –  менш витратний і потребує максимум часу. Другий – швидкий, але потребує деяких матеріальних витрат.

Отже, перший спосіб: заявник (ним може бути дружина, чоловік, родичі або представник органу у справах дітей) не пізніше 7 днів з народження дитини подає заяву до медичної консультативної комісії, зазвичай вони знаходяться в районних жіночих консультаціях та поліклініках.

До заяви додаються медичні довідки на підтвердження вагітності (ст. 4 Порядку підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров’я).

Рішення про підтвердження факту народження дитини приймається у разі, коли ймовірна дата пологів збігається з вірогідним віком дитини, протягом 10 днів з моменту отримання заяви з медичними документами.

Після підтвердження факту народження дитини заклад охорони здоров’я, під наглядом якого перебуває дитина, на підставі висновку комісії видає медичну довідку за формою №103-1/o. Дана довідка є підставою для реєстрації народження дитини в органах ДРАЦС.

В деяких випадках, жінки, які народжували вдома не мають змоги надати медичні документи, оскільки не перебували на обліку в жіночій консультації. В такому разі комісія приймає рішення про обов’язковий огляд жінки та дитини. Тільки після огляду приймається рішення про підтвердження факту народження дитини.

Деякі жінки в силу недовіри лікарям, небажанням контактувати з сторонніми особами в перші дні після пологів, негативного ставлення лікарів до домашніх пологів та небажанням вислуховувати настанови по догляду за дитиною відмовляються від огляду. В цій ситуації можна скористатись другим способом, який більш швидкий але потребує матеріальних витрат.

Жінка в домашній умовах, за підтримки доули чи самостійно, народжує дитину. Для уникнення контакту з лікарями, більшість з яких негативно відносяться до пологів вдома, потрібно замовити ДНК-експертизу.

Деякі помилково вважають, що для проведення даної експертизи потрібно звертатися до суду та здійснювати безліч не зрозумілих процедур. Насправді, все набагато простіше. Після замовлення експертизи в зручний для вас час додому приходить експерт, відбирає біологічний зразок матері та дитини, і через тиждень ви отримуєте висновок. З даним висновком та свідоцтвом про шлюб звертаєтесь в департамент охорони здоров’я, де вам видають висновок про підтвердження факту народження дитини.

Отримавши висновок, звертаєтесь до педіатра за місцем реєстрації для отримання довідки за формою №103-1.

В подальшому, маючи у розпорядженні висновок експертизи  ДНК та форму №103-1, можна звертатись до органів ДРАЦС для державної реєстрації дитини.

Варто пам’ятати: відповідно до сімейного законодавства України батьки зобов’язані зареєструвати дитину не пізніше одного місяця з дня  її народження, а пропуск даного строку тягне за собою накладення штрафу.

З огляду на викладене, батьки повинні проаналізувати всі переваги та недоліки кожного варіанту організації пологів та вибрати для себе найкомфортніший та безпечний.

author-img

Залозна Дар’я

адвокат АО «Barristers»