Про перерахунок військових пенсій та пенсій МВС в умовах воєнного стану

post-img

5 хв читати

Серед тих, хто зараз служить у лавах ЗСУ, чимало військовослужбовців, котрі свого часу звільнилися у запас і навіть думки не мали, що колись знову одягнуть військову форму. Утім, 24 лютого докорінно змінило і їхнє життя теж. Тисячі військових пенсіонерів знову стали до строю та боронять Батьківщину від ворога.

Найперше, що треба сказати — пенсіонерам у разі призову їх на військову службу під час часткової чи загальної мобілізації виплата пенсій на час такої служби не припиняється. Натомість після звільнення пенсія нараховуватиметься з урахуванням додаткової вислуги років від часу повторного прийняття їх на службу до дня демобілізації або звільнення.

Принагідно також нагадаю, що військові пенсії обчислюються відповідно до Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (№2262-XII) у відсотках від розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Наприклад, пенсії за вислугу років призначається:

1) після звільнення зі служби, незалежно від віку, при наявності календарної вислуги 25 років і більше, або
2) при досягненні на день звільнення зі служби 45-ти річного віку, за наявності 25 років і більше страхового стажу з яких не менше 12 років 6 місяців становить служба в силових структурах.

Розміри пенсій за вислугу років регулюються в ст.13 профільного Закону №2262-XII. Наприклад, кадровим військовослужбовцям та військовослужбовцям за контрактом, які мають вислугу 20 років і більше, встановлюється пенсія у розмірі 50% сум грошового забезпечення. Військовослужбовцям, звільненим у відставку за віком або станом здоров’я — 55% відповідних сум грошового забезпечення. За кожний рік вислуги понад 20 років — 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення. Військові, які мають страховий стаж 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба, пенсія за страховий стаж 25 років — 50 процентів і за кожний повний рік стажу понад 25 років — 1 процент відповідних сум грошового забезпечення. Особи, які звільнилися зі служби у зв’язку з реформуванням Збройних Сил України: за вислугу 20 років — 50 процентів відповідних сум грошового забезпечення зі збільшенням цього розміру на 3 проценти за кожний повний рік вислуги понад 20 років, але не більше ніж 65 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Важливо пам’ятати, що час проходження служби, упродовж якої військовослужбовці брали участь в АТО/ООС, у бойових діях у воєнний час,  зараховується до вислуги років на пільгових умовах — один місяць служби за три.

Водночас актуальними зараз є питання, як саме проходить процес перерахунку військових пенсій та пенсій МВС в умовах воєнного стану: чи працюють та розглядають такі справи суди? Чи виконує Пенсійний фонд рішення судів про виплату перерахованих пенсій? І,  врешті-решт, чи правильно зараз, в умовах війни, судитися з державою за свою пенсію?

Почнемо з останнього питання, на яке кожен із читачів повинен відповісти самостійно.

Хочу лише зазначити, що отримання пенсії в належному розмірі, обчисленої з урахуванням усіх видів грошового забезпечення, є конституційним правом кожного громадянина. Тобто,  звертаючись до суду, такий пенсіонер не вимагає чогось зайвого чи того, що йому не належить. Крім того, частими є випадки, коли пенсіонери, які звільнилися нещодавно з аналогічних посад та у тому ж званні, отримують значно більші суми пенсій. А найголовніше те, що відсуджене збільшення пенсії кожен, за бажанням, може самостійно передати на потреби армії чи допомогти волонтерським організаціям. Тобто, вчинити так, як вважає за необхідне.

Таким чином, головною перепоною на шляху перерахування військових пенсій може виступати лише власне бажання позивача, а з точки зору доступу до правосуддя проблем не вбачається. На сьогодні майже всі адміністративні суди відновили свою роботу, за деяким винятком. Але й це питання незабаром має бути вирішено за допомогою зміни підсудності і стосується судів, які знаходяться на території, де ведуться активні бойові дії. Тому загалом на роботу судової системи це не впливає.

Більше того, суди почали розглядати справи навіть швидше, ніж це було до війни. Це пов’язано з об’єктивними обставинами. Зокрема, зменшилася кількість адміністративних позовів, які подають до суду, тобто зменшилась завантаженість суддів. Усталеною практикою також стало те, що судді розглядають пенсійні справи в порядку письмового провадження без виклику сторін, що теж позитивно відображається на строках. Це свідчить про те, що, незважаючи на війну, адміністративні суди розглядають пенсійні справи й рішення за ними ухвалюються.

Основним законодавством, яке на даний момент регламентує нарахування пенсій військовослужбовцям, що звільняються з військової служби, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Держава гарантує пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, таким особам:

– які перебували на військовій службі;
– на службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України;
– в органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України;
– інших осіб, які мають право на пенсію згідно із чинним законодавством.

Військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором.

Ще у 2018 році всім військовим пенсіонерам та пенсіонерам МВС Пенсійний фонд провів перерахунок пенсії відповідно до ключової в цьому питанні постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». Проте в грошове забезпечення, з якого обчислювався тоді розмір пенсії, були включені лише: 1) посадовий оклад; 2) оклад за військове (спеціальне) звання; 3) надбавка за вислугу років. Крім того, було зменшено основний розмір пенсії до 70 відсотків суми вищезгаданих складових грошового забезпечення.

Підвищення до пенсії виплачувалось поетапно. У 2018 році до виплати підлягало 50 відсотків від суми підвищення, у 2019 році – 75 відсотків, і лише з першого січня 2020 року пенсійний фонд почав виплачувати всі 100 відсотків підвищення до пенсії.

5 березня 2019 року 1 та 2 пункти Постанови 103 суд визнав протиправними та скасував. З того часу виникли підстави для перерахунку військових пенсій з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, починаючи з 1 квітня 2019 року.

Спочатку ми судились із військкоматами та іншими уповноваженими органами за видачу оновлених довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, а потім, після видачі таких довідок, судилися з Пенсійним фондом за перерахунок пенсій. Пізніше, у червні 2020 року, після ухвалення Верховним Судом рішення в зразковій справі, такі довідки почали видавати добровільно. З того часу й до сьогодні перерахувати військову пенсію можна за один судовий процес.

Важливим є й нещодавнє рішення Великої Палати Верховного Суду від 9 червня 2022 року у справі № 520/2098/19 (щодо пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі). https://reyestr.court.gov.ua/Review/104942716

В цьому рішенні Велика Палата Верховного Суду не погодилась з висновками судів попередніх інстанцій про те, що в разі коли спеціальним Законом № 2262-ХІІ передбачено право, форми і види пенсійного забезпечення, але не унормовано розміру й видів складових перерахунку пенсії та віднесено визначення підстав для такого перерахунку до повноважень Кабінету Мністрів України, то підвищення розміру грошового забезпечення та/або введення додаткових видів грошового забезпечення відповідним категоріям військовослужбовців без прийняття відповідного урядового рішення не зумовляє для уповноваженого органу обов`язку вчининяти дії, спрямовані на видачу довідки для проведення перерахунку пенсії.

Після такого висновку ВП ВС всі бажаючі отримали «зелене світло» для перерахунку військових пенсій.

Основна ж суть перерахунку полягає в тому, що пенсія обчислюється з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення.

Наприклад, якщо ви пенсіонер Збройних Сил України й основний розмір вашої пенсії становить сьогодні 8500 гривень, то з урахуванням таких надбавок:

— надбавка за особливості проходження служби в розмірі 65%,
— надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10%,
— премії 35%

розмір ПІДВИЩЕНОЇ ПЕНСІЇ має становити 16830 гривень. Тобто, збільшення становить 8330 грн або 98 % від теперішнього розміру пенсії.

До того ж, такий розмір пенсії можна отримувати з 1 квітня 2019 року.

Те саме стосується й перерахунку для  пенсіонерів МВС та інших осіб, які отримують пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ.

Тому всім військовим пенсіонерам та пенсіонерам МВС, хто не почав ще процес перерахунку своєї пенсії, наполегливо рекомендуємо зробити це, адже вигода від цього очевидна!

Тим більше, що ці виплати ніяк не будуть залежати від бажання чи небажання Пенсійного фонду, адже Верховний Суд України у своїх рішеннях неодноразово вказував на те, що відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат (постанови Верховного Суду України від 22.06.2010 у справі № 21-399во10, від 07.12.2012 у справі №21-977во10, від 03.12.2010 у справі № 21- 44а10).

https://supreme.court.gov.ua/supreme/inshe/zrazkovi_spravu/zs_9901_12_19

І насамкінець, пенсіонери силових відомств, які все-таки вирішили судитися за свою пенсію, часто запитують щодо строків позовної давності в цій категорії справ. На сьогодні існує судова практика в цих справах, з урахуванням якої судді ухвалюють рішення про перерахунок пенсії не за весь період, з якого пенсіонери мали б отримувати підвищену пенсію, тобто не з 1 квітня 2019 року, а лише за останні 6 місяців, що передують дню подання до суду позовної заяви, тим самим значно зменшуючи суму заборгованості пенсії за минулий період. Така тенденція свідчить: поки не змінилася судова практика, не варто відкладати питання перерахунку пенсії на потім.

Матеріал взято з ресурсу “Ліга. Блоги”
https://blog.liga.net/user/ikhomych/article/46932