Соціальна допомога та виплати в умовах воєнного стану

post-img

7 хв читати

Від початку воєнного стану на території України гостро постало питання отримання пенсій та соціальних допомог, які українці отримували раніше, та отримання виплат громадянами, які постраждали через бойові дії,  в рамках нових програм грошової допомоги. Кабінет Міністрів України в даних умовах адаптував механізм отримання соціальних виплат по всій території України, в тому числі на тимчасово окупованій частині України та в регіонах ведення активних бойових дій.

Ірина Брилянт, голова відділення АПУ у Вінницькій області, голова-керуюча партнерка АО «Дестра», адвокатка, проаналізувала, яким чином здійснюється соціальна допомога та виплати в умовах воєнного стану, включаючи на тимчасово окупованих територіях та в місцях, де тривають активні бойові дії.

З початком повномасштабної війни було прийнято та внесено суттєві зміни, які відображені у Постанові Кабінету Міністрів України від 07 березня 2022 року № 214 «Про деякі питання надання державної соціальної допомоги на період введення воєнного стану» та Постанові Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року № 332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам».

Державна соціальна допомога виплачуватиметься протягом дії воєнного стану та одного місяця після його припинення чи скасування.

Під час воєнного стану не потрібно звертатися за її перепризначенням або підтвердженням права на її отримання.

Узагальнено це стосується наступних виплат:

 • допомоги малозабезпеченим сім’ям;
 • допомоги на дітей одиноким матерям;
 • допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування;
 • допомоги на дітей, хворих на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня;
 • допомоги на дитину, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, яким не встановлено інвалідність;
 • щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу;
 • допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме;
 • щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг;
 • тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку;
 • пільги, які було призначено раніше.

У разі, коли отримувачами державної соціальної допомоги пропущено строк переогляду допомоги, виплата таких видів допомоги не зупиняється на період введення воєнного стану та одного місяця після його припинення чи скасування [1].

Особи, які мають право на отримання соціальних виплат

Усі хто перемістилися:

 • з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим і м. Севастополя,
 • з території адміністративно-територіальної одиниці, де проводяться бойові дії та яка визначена в переліку, затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 року № 204 (а саме: Волинська, Дніпропетровська, Донецька, Житомирська Запорізька Київська, м. Київ, Луганська, Миколаївська, Одеська, Сумська, Харківська, Херсонська та Чернігівська області).

Важливо! Допомога не надається внутрішньо переміщеним особам, які були обліковані як внутрішньо переміщені особи до 24 лютого 2022 року у регіонах, що не включені до переліку відповідних територій, за винятком осіб, які отримували щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг».

Тривалість виплати допомоги

Допомога надається щомісячно з місяця звернення на весь період введення воєнного стану плюс один місяць після його припинення чи скасування. Допомога виплачується за повний місяць незалежно від дати звернення за її наданням та дати припинення чи скасування воєнного стану.

Допомога внутрішньо переміщеним особам, які звернулися за її наданням до 14 квітня 2022 року, надається починаючи з березня 2022 року.

Водночас виплата допомоги внутрішньо переміщеним особам не здійснюватиметься за ті місяці, у яких вони отримували щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Внутрішньо переміщені особи

Для отримання допомоги особам, які перемістились з місць активних бойових дій, окупованих населених пунктів або мають зруйноване житло необхідно [2]:

 • звернутися до управлінь соцзахисту за місцем проживання або тимчасового перебування, або до ЦНАПів;
 • частину із соціальних допомог можна оформити дистанційно, в тому числі, через портал або мобільний застосунок «Дія».

Усі види соціальної допомоги, які передбачені законодавством, та які вони можуть отримати за новим місцем перебування.

Окрім цього, такі  особи можуть розраховувати на отримання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, які перемістились з місць активних бойових дій, окупованих населених пунктів або мають зруйноване житло. Вона надається у розмірі 3000 гривень – для осіб з інвалідністю та дітей, і 2000 гривень – для усіх інших осіб.

При цьому отримана допомога на проживання не враховується при обчисленні сукупного доходу домогосподарства під час призначення інших видів соціальної допомоги та не оподатковується податком на доходи фізичних осіб.

Уряд попереджає громадян, що у зв’язку із великою кількістю людей, що досі переміщуються, можливі затримки з реєстрацією внутрішньо переміщених осіб.

Відтак з квітня 2022 року збільшено можливі варіанти для реєстрації:

 • органи місцевого самоврядування (об’єднані територіальні громади);
 • прозорі офіси (ЦНАПи);
 • портал (сайт) або мобільний застосунок «Дія».

Громадянам, що претендують на соціальну допомогу варто пам’ятати, що одні області передають опрацьовані заяви швидше, інші – повільніше. У всіх різні технічні та людські ресурси. Тобто, усім, хто подали  та подаватимуть заяви, здійснюватиметься виплата допомоги на проживання за відповідні місяці.

Громадяни, які знаходяться на тимчасово окупованій території

Людям, які опинились у тимчасовій окупації, Мінсоцполітики продовжує нараховувати та фінансувати усі належні їм соціальні допомоги, пільги, субсидії в повному обсязі.

На тимчасово окупованих територіях органи соцільного захисту не працюють, відповідно, не можуть нарахувати допомоги, пільги та субсидії.

У звязку з цим:

 • Мінсоцполітики самостійно здійснює нарахування та виплати людям з цих регіонів централізовано;
 • в подальшому нараховані кошти перераховуються «Ощадбанку»;
 • у відділеннях «Ощадбанку» люди мають можливість отримати належну їм допомогу.

Для отримувачів допомоги, яким кошти виплачувались на картку, нічого не змінюється, а виплати можна отримати самостійно або також в банку.

У разі, якщо людина отримувала допомогу через «Укрпошту» готівкою, то вона зможе отримати її готівкою як грошовий переказ у будь-якому відділенні «Ощадбанку» із паспортом та індивідуальним податковим номером.

Виплати пенсії на тимчасово окупованих територіях

Всі пенсії, на відміну від соціальних допомог, нараховуються централізовано як і до впровадження воєнного стану.

Виплата пенсій на банківські рахунки здійснюється:

 • шляхом зарахування коштів на особисті банківські карткові рахунки;
 • шляхом отримання грошового переказу через відділення «Укрпошти».

Досі проблемною залишається ситуація із виплатою пенсій пенсіонерам, які отримували їх саме готівкою через відділення «Укрпошти» в регіонах, де «Укрпошта» не має змоги працювати через ведення бойових дій.

Тому Мінсоцполітики впровадило механізм схожий на механізм виплати соцдопомоги в умовах воєнного стану.

Для пенсіонерів, які отримували пенсії за місцем проживання і залишилися на територіях, які тимчасово окуповані, оточені, де йдуть активні бойові дії, через що «Укрпошта» не має технічної можливості доставляти там пенсію, вся сума пенсії зараховується на рахунки, які їм відкриті в «Ощадбанку».

Пенсія зараховується на рахунки після того, як «Укрпошта» за погодженням з військово-цивільними адміністраціями подає до Пенсійного фонду інформацію про відсутність технічної можливості здійснювати виплату і доставку пенсій на певних територіях.

Кошти з рахунку людина може невідкладно одержати у будь-якому відділенні «Ощадбанку» на безпечній території на підставі паспорту та довідки з номером податкового коду, підписавши договір банківського рахунку.

Якщо людина не звернеться до «Ощадбанку» за коштами, то вся сума пенсії зберігається, і одразу після відновлення можливості «Укрпошта» доставить людині всю неодержану суму за місцем проживання.

Важливо! Якщо пенсіонер переселився на безпечну територію, то за його зверненням до Пенсійного фонду пенсія може виплачуватися «Укрпоштою» за новим місцем перебування, через «Ощадбанк» або інший уповноважений банк, який він сам обере.

Щорічна разова грошова допомога ветеранам до 9 травня

Відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань» щорічна разова грошова допомога ветеранам до 9 травня в умовах воєнного стану не скасована Кабінетом Міністрів України.

Виплата цієї допомоги в умовах війни відбуватиметься з дотриманням заходів безпеки щодо інформації про отримувачів, починаючи з червня, в розмірах та у спосіб, яким вона здійснювалась минулого року для кожної категорії отримувачів.

Відтак в умовах воєнного стану усі гарантовані соціальні виплати здійснюються в особливому порядку навіть на тимчасово непідконтрольній Україні території в місцях ведення активних бойових дій. Уряд постійно удосконалює механізм надання соціальної дороги, тому прогнозується, що усі затримки із виплати такої допомоги в найближчій перспективі будуть мінімізовані.

[1]Постанова Кабінету Міністрів України від 07 березня 2022 року № 214 «Про деякі питання надання державної соціальної допомоги на період введення воєнного стану».

[2] Постанова Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року № 332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам».

Підписуйтесь на телеграм-канал FEMIDA.UA
https://t.me/femida_ua