Європарламент визнав рф державою-спонсором тероризму: які наслідки

post-img

2 хв читати

23 листопада європарламентська більшість («за» – 494, «проти» – 58, «утрималися» – 44) визнала рф державою-спонсором тероризму та державою, яка використовує засоби тероризму. Які правові наслідки матиме резолюція, схвалена у Страсбурзі?

Парламентські асамблеї НАТО та Ради Європи вже ухвалили подібні рішення, в яких закликали партнерів до чіткої заяви щодо визнання нинішнього російського державного режиму терористичним.

Польща, Латвія, Литва, Естонія, Чехія та США вже зробили подібні заяви. На законодавчому рівні ці держави ухвалили відповідні рішення, проте з деякими розбіжностями у формулюваннях. Слід зауважити, що поняття «спонсорства тероризму» закріплене в законодавстві США. Решта країн та Європарламент вперше на законодавчому рівні ідентифікують державу, яка діє як терористична організація.

Разом з тим, коли законодавство США передбачає конкретні кроки, які застосовуватимуться до такої держави, Європарламент лише на шляху до цього. Зокрема, згідно з прийнятою резолюцією, країни-члени ЄС та Єврокомісія найперше мають розробити правовий базис щодо визначення спонсорства тероризму на рівні держави та використання державами засобів тероризму.

Однак те, що статус спонсора тероризму, ще більше обмежить відносини росії з ЄС, зрозуміло вже зараз. Це означатиме для росії не тільки низку нових санкцій, але й позначиться на країнах, що наразі допомагають їй обходити санкції. Ці країни, разом з росією, будуть включені до списку неспроможних протидіяти тероризму та відмиванню грошей, як такі, що становлять загрозу ЄС. Тобто фінансові операції на теренах ЄС з цими країнами будуть обмежені. За дотриманням відповідних обмежень слідкуватиме FATF.

Своєю резолюцією Європарламент не лише росію оголосив терористичною державою – дії російського уряду, державних органів, президента та парламенту визнаються терористичними актами. Тобто йдеться про те, зокрема, що міноборони рф, війська та офіційні представники країни набувають статусу учасників терористичної організації, а отже до них можуть бути і будуть застосовуватися відповідні санкціі. Крім регулярних військ, Європарламент виокремлює та визначає терористичною організацією ПВК «Вагнер».

Йдеться, насамперед, про подальше та остаточне відгородження росії від «західного світу» – нові санкції, скорочення дипломатичних відносин, повну міжнародну ізоляцію.

Чи втратить за цих обставин росія свою суверенність та, пов’язаний із нею, судовий та виконавчий імунітет? Наразі це питання, яке хвилює багатьох із нас, залишається відкритим.

Річ у тім, що після терактів 11 вересня у США, Євросоюз отримав свій список терористів. Дотепер держав  у відповідному переліку не було – лише особи, організації та групи. Це ускладнює швидке та адекватне регулювання на російську загрозу.

З низки причин і США досі не визнають росію спонсором тероризму. Хоча в їх законодавстві вже напрацьована правова база та механізми ефективного покарання за злочини, пов’язані з тероризмом, вчинені на державному рівні.

Безперечно, це б пришвидшило запровадження нових санкцій, міжнародну ізоляцію та економічне виснаження росії. Але і резолюція Європарламенту та список терористів, переглянутий ЄС щодо включення до нього росії, слугують тим самим цілям.

Зокрема, фінансові активи терористів зі списку у ЄС мають бути заморожені. ЄС унеможливлює, як з боку юридичних, так і фізичних осіб, надання грошових коштів особам та організаціям зі списку. Відтепер, включно із органами російської влади, офіційні представники росії також зазнають обмежень щодо співпраці з правоохоронними органами та судовою владою; в’їзд до Євросоюзу для них закритий.

Отже, хороша новина полягає в тому, що офіційну політику ЄС щодо росії та співпраці з нею буде оновлено. Водночас брак юридичної  техніки та дієвих механізмів швидкого реагування, в питаннях визнання держави терористом та спонсором терористичної діяльності, відтерміновує у часі настання для України позитивних правових наслідків прийняття Європарламентом відповідної резолюції.

Джерело:
https://yur-gazeta.com/dumka-eksperta/evroparlament-viznav-rf-derzhavoyusponsorom-terorizmu–pravovi-naslidki.html